| Ionut321123 a întrebat:

am si eu o problema! deci am niste probleme cu spatele si vreau sa stiu daca as putea sa fac sala. Si da am fost la doctor, mi-am facut raze si mi-a iesit ca am concasare de 2 - 3 vertebre si mi-a dat doctorul sa fac kinetoterapie. am facut cam 2-3 luni da tot ma doare si m-am lasat pagubas, acum vreau sa ma apuc de sala ca am inteles ca daca faci exercitiile corect sunt cazuri in care se indreapta cei cu dureri de spate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai vertebrele prabusite, asta inseamna ca este complet interzis sa faci sala, poti face doar gimnastica medicala. rezultatele se vor vedea dupa 8-9 luni de program regulat si vor fi maxime la 2-3 ani de la inceputul kinetoterapiei. sala este exclusa definitiv din viata ta, din pacate.

| Ionut321123 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns! eu tot as face sala da daca spui ca sunt duse vertebrele atunci sa fac sala da sa fac doar exercitiile la care nu ma doare deloc spatele

| Brigaela a răspuns (pentru Ionut321123):

Nu e suficient. Trebuie sa nu faci exercitii care includ ridicare de orice fel de greutati si nici torsiuni ale coloanei sau bazinului. Avand aceste vertebre tasate, un efort poate declansa prabusirea lor, ceea ce va duce la sectionarea coloanei vertebrale si intr-o clipa, fara nici o durere, vei ramane paralizat de la un nivel in jos (mai jos de vertebrele in cauza). Asta inseamna scaun cu rotile toata viata, pampers, lipsa de activitate sexuala. Si nu vei simti durere inainte sau in timpul, pur si simplu la o miscare incorecta vei pierde simtul si posibilitate de a-ti misca picioarele si a-ti controla sfincterele, fara nici un avertisment anterior. daca nu faci kinetoterapie, sa-ti intaresti exact grupele musculare necesare, poti pati asta si la eforturi mici, obisnuite.

| Ionut321123 explică (pentru Brigaela):

Gata nu m-ai fac sala. de acum continui cu fizicoterapia. m-am si speriat nu-mi mai trebuie sala, si cand ma gandesc ca odctorul mi-o spus ca nu e nimic grav. multumesc mult de tot pentru raspuns! ce greseala puteam sa fac

| vangaelis a răspuns (pentru Ionut321123):

Eu n-am de unde stii in ce stadiu iti sunt vertebrele concasate. nu am vazut radiografia ca sa-mi fac o idee.

| Ionut321123 explică (pentru vangaelis):

Pai am pierdut sd-ul cu radiografia da in fine important e ca m-ati facut sa inteleg ce e mai bine pentru mine, o sa ma axez din pe fizicoterapie... multumesc din nou

| Brigaela a răspuns (pentru Ionut321123):

La varsta ta doua vertebre tasate sunt ceva grav. Fie ai o predispozitie genetica la asa ceva, fie ai avut un traumatism, fie ai ridicat/carat prea mult. Tasarea de vertebre este frecventa la batrani, care au osteoporoza (este raspunzatoare de cocosarea batranilor), dar rara la tineri si cu potential ed evolutie rau.

| Ionut321123 explică (pentru Brigaela):

Stiu de la ce e. acum doi ani am fost la munca in vacanta de vara si acolo am ridicat prea mult, am vazut ca ma durea spatele foarte tare da nu am luat in considerare si am muncit in continuare asa cum am putut. Si daca m-as apuca iar de fizico terapie vreo 8-9 luni si-ar reveni vertebrele la loc? sau fizico terapia e doar pentru muschi? a si am mai vazut o metoda aparuta acum care iti baga in acea vertebra un fel de ciment si dupa 3 ore de stat in spital iti da si drumul acasa

| Ionut321123 explică (pentru Brigaela):

Se numea vertebroplastie

| Brigaela a răspuns (pentru Ionut321123):

Nu, vertebrele nu-si mai revin la loc. Cimentarea este utila in anumite cazuri, trebuie sa discuti cu un neurochirurg sa vezi daca te califici pentru o asemenea interventie (numai in anumite cazuri este buna).
Fizioterapia intareste muschii si pastreaza coloana intr-o pozitie corecta, nepermitand prabusirea vertebrelor la eforturi uzuale

| Ionut321123 explică (pentru Brigaela):

Am inteles. La mine se mai lasa durerea cate odata pe picior sau pe fund.

| Brigaela a răspuns (pentru Ionut321123):

Asta inseamna ca este iritat nervul sciatic, cel care inerveaza zona respectiva. Daca apar amorteli persistente, mergi la emdic

| Ionut321123 explică (pentru Brigaela):

Am gasit radiografia da toate inelele mele de la coloana arata normal, nu este niciunul tasat doar am observat ca jos in zona lombara acolo coloana este arcuita mai tare decat trebuie da doar atat

| Brigaela a răspuns (pentru Ionut321123):

Mie mi se pare ca nu esti nici macar absolvent de medicina, cu atat mai putin medic radiolog. Nu poti identifica niste tasari vertebrale fara studii in domeniu, nu e ceva la indemana oricui. 99% din absolventii de medicina, fara pregatire pe radiologie nu ar putea identifica niste tasari vertebrale, doar cei care s-au preocupat foarte mult de imagistica si au studiat problema sute de ore (sau un medic radiolog, care dupa facultate, a mai invata 5 ani doar radiologie)

| Ionut321123 explică (pentru Brigaela):

Pai da nu m-am uitat numai eu. Am fost la diferiti medici si mi-au spus ca nu este ceva grav si ca o sa se refaca in timp pentru ca sunt tanar inca, si precizez din nou ca rezultatul analizelor a fost "concasare" nu tasare

| Ionut321123 explică (pentru Brigaela):

Da s-au uitat si diferiti medici si mi-o zis ca nu este nimic grav si ca in timp pentru ca sunt tanar imi va trece si precizez din nou ca rezultatele analizelor mi-au iesit cu "concasare de vertebre" nu tasare

18 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

N-ai idee ce mult conteaza kineto-fizioterapia in problema ta. si iti arde de sala? lasa sala. fa-te bine!

| Ionut321123 explică (pentru vangaelis):

Multumesc pentru raspuns... nu cred ca mai fac sala, m-ati descurajat... cred ca o sa ma apuc din nou de fizicoterapie, ca vad ca e cam grava problema asta a mea din cate spuneti, eu nu stiam asta pana acum, doctorul mi-a spus ca nu e nimic grav ca o sa treaca in timp, ca "in timp acel loc se va cerestui"

| vangaelis a răspuns (pentru Ionut321123):

Intentia mea nu a fost descurajarea. din contra, intentia este sa faci lucrul corect pentru sanatatea ta. esti tanar. pentru o sala amarata vrei sa-ti risti sanatatea? Greutatile de la sala iti vor accentua tasarea vertebrelor si vei ajunge sub bisturiu.