| Jhonjle1257 a întrebat:

Am si eu o problema la o masea cariata, chiar gaura iar caria mi-a ajuns la nerv cum s-ar spune si ma cam doare plus ca mi s-a umflat destul de tare zona. Nu stiu daca e abces din acela pentru ca umflatura este tare. Ce as putea sa fac sa scap de umflatura si de durerea maselei? Fara dentist, am 12 ani si e ultima masea care trebuie sa imi pice si de abia de se misca. Dau fund!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cosmin1324 a răspuns:

Te inteleg, si eu aveam frica de dentist, dar gandeste-te asa: daca zici ca abia se misca, maseaua aia nu o sa iti cada singura prea curand si daca e dinte de lapte inseamna ca o sa iti creasca altul definitiv si daca asta nu e scoasa aia definitiva o sa iti creasca stramb si e posibil sa iti strambe toti dintii de pe partea aia si cred ca e mult mai rau asta decat sa iti faci curaj sa mergi(plus durerea pe care o sa o suporti pana atunci) decat sa mergi la dentist care oricum o sa iti dea o injectie care o sa iti amorteasca partea aia si nu o sa simti nimic(nici injectia decat o senzatie rece atunci cand iti baga anestezicul) si termini in 10 minute. Dupa cum ti-am spus, si eu aveam frica de dentist dar dupa ce mi-am facut curaj si am mers am vazut ca m-am speriat degeaba asa ca gandeste-te bine daca vrei sa o lasi asa pentru ca doar amani inevitabilul

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia o scobitoare si curata gaura de resturile de mancare, dupa care clateste-l mult cu ceai de musetel, de dubla-tripla concentratie.

| gabicoo a răspuns:

Dai fund? Cum?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Daca intr-un final te decizi sa te duci la dentist ai grija de cine dai. Mai stiu eu un "dentist" de asta "priceput" care habar n-are ce-i ala tratament si ii trimite pe toti cu probleme similare la chirurgie...

| cosmin1324 a răspuns:

Mergi la dentist daca vrei sa scapi de durere, nu o sa scapi de el oricum asa ca mai bine mergi mai repede decat mai tarziu. Intereseaza-te pe net de medici dentisti cu contract CNAS pentru ca o sa ti-o rezolve pe gratis

| Jhonjle1257 explică (pentru cosmin1324):

Problema nu este de bani dar am frica de dentist si mna asta e faza

| cosmin1324 a răspuns (pentru Jhonjle1257):

Te inteleg, si eu aveam frica de dentist, dar gandeste-te asa: daca zici ca abia se misca, maseaua aia nu o sa iti cada singura prea curand si daca e dinte de lapte inseamna ca o sa iti creasca altul definitiv si daca asta nu e scoasa aia definitiva o sa iti creasca stramb si e posibil sa iti strambe toti dintii de pe partea aia si cred ca e mult mai rau asta decat sa iti faci curaj sa mergi(plus durerea pe care o sa o suporti pana atunci) decat sa mergi la dentist care oricum o sa iti dea o injectie care o sa iti amorteasca partea aia si nu o sa simti nimic(nici injectia decat o senzatie rece atunci cand iti baga anestezicul) si termini in 10 minute. Dupa cum ti-am spus, si eu aveam frica de dentist dar dupa ce mi-am facut curaj si am mers am vazut ca m-am speriat degeaba asa ca gandeste-te bine daca vrei sa o lasi asa pentru ca doar amani inevitabilul

| Whipperx1 a răspuns:

Pentru durere ai putea lua Ketorol dar nu stiu exact daca la varsta ta e indicat sa iei pastile de genul.Sa nu iti fie frica de dentist, chiar daca o sa mergi si o sa iti zica ca e abces, nu o sa te atinga, cel mai probabil o sa primesti un tratament cu antibiotic.