| MyNameIsKLAUS a întrebat:

am și eu o problema, sau cel putin asa am auzit. Ideea e ca am 18 ani și de când ma știu eu, ma duc la toaleta chiar și o data pe saptamana, am auzit recent de la unii din prietenii mei ca ei se duc chiar și de 3 ori pe zi, și mi s-a părut ca problema este la ei, dar de fapt cica este la mine. Ideea e ca nu ma simt rau in niciun fel și nu ma doare burta sau ceva, pur și simplu asa ma duc eu la wc. o data la saptamana. (Nu prea consum lichide) ce trebuie sa fac in situația asta? (Fără doctor ca mi-e naspa)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este ca mananci relativ putin si mancaruri uscate sau care fac constipatie, fara alimente cu fibre (legume si fructe) si lichide putine.
Rezultatul este ca, toate toxinele stau indelungat in intestine si te otravesc incet.

Trebuie sa-ti schimbi regimul alimentar, radical!
Sa mananci de 3-5 ori pe zi si sa consumi cca. 1.5-2 litrii de lichide, din care la pranz sa fie primul fel o supa sau ciorba, cu continut de legume /fructe! De asemenea, dimineata si seara sa bei cate o cana de ceai /lapte /cafea. Printre mancaruri, pe parcursul zilei, mai bea restul de lichide.
Iar pentru un regim ordonat, obisnuieste-ti organismul sa mergi la WC fiecare dimineata, imediat dupa trezire!

| Violleta2022 a răspuns:

Esti destul de mare la 18 ani ca sa intelegi ca constipataia este or proleme digetsiva.
Ceea ce manaci si bei, iti afceteaza digestia si eliminarea fecalelor.
Poate nu ar fi rau sa stai jos sis a pui pe hartie tot ce mananci nesanatos si s le elimini din hrana ta zilnica.
In ce priveste hidratarea, este nevoie de minim 2 litri de apa pe zi, mai ales ca esti adult, la 18 ani.
Ce trebuie sa faci?
Sa inveti a manca si bea sanatos, ca sa nu ajungi cu polipi, hemoroizi interni sau chiar cancer de colon, intr-un viitor apropiat sau mai indeparatta. Asta ca sa nu mais pun de durerile zilnice de burta, dincauza constipatiei.

| MeConstantine a răspuns:

Nu exista parere avizata sau nu aici. Dar in primul rand un set de analize ti-ar spune mai multe despre corpul tau despre orice altceva. Acum trebuie sa mai faci si o radiografie la vezica (imi scapa exact cum se spune) ca sa verifice daca ai pietre la Rinichi. In rest daca nu te doare stomacul, daca nu ai arsuri, daca nu obosesti mai repede sau altele + analize bune nu ar trebui sa iti faci griji

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal nici sa mergi o data pe zi. de ce sa fugi de doctor? e gratis. nu mai bine auzi o parere avizata decat sa primesti sfaturi de la strainii de pe internet?

| Swae a răspuns:

Mananca cum trebuie si invata sa te caci macar odata pe zi.

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Pai probabil nici nu mananci, nici nu consumi lichide, de ce sa te duci daca nu ai ce sa eliberezi?

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns:

Mananca mai multe fibre.