| Catalin235 a întrebat:

Am suferit o fractura distala de radius stang 1/3 in lemn verde si pe 3 mai imi scot ghipsul. Dupa cat timp o sa pot face efort (fotbal, sala, etc)? Ce alimente ar fi recomandate pentru a se 'fixa' osul mai repede? Si ce exercitii pentru recuperare imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Albu_Georgiana_2000 a răspuns:

Pai...in primul rand o sa cauti un kinetoterapeut care o sa te ajute cu exercițiile de recuperare personalizate, ar tebui sa mananci alimente care contin calciu si vitamine si tu vei putea merge la un sport dupa ce kinetoterapeutul crede ca tu ești pregătit si ca nu mai ai nevoie nici de el (cand iti revi).Eu le stiu din experiența mea proprie.Succes! Multă sănătate!

1 răspuns:
| lupulSingle a răspuns:

Recomand o luna de repaus, dar sa faci exerciții de recuperare