Întrebare recomandată | AbcesProblem a întrebat:

Salut, TPU.
Am un abces dentar (abces gingival) - din cate am citit pe internet abcesul gingival este doar in tesutul gingiei si nu afecteaza dintele sau ligamentul periodontal - deci banuiesc ca e cel mai usor...

De vreo 5 zile ma tot doare, rau... ultimele 3 zile nu le-am dormit.
De 2 zile iau antibiotice (sunt la a 3-a zi) - Amoxivilina Sandoz (500g)... Ma rog, nu ma mai doare ca inainte... insa noaptea nu am somn deloc, innebunesc. Nu pot dormi, cel putin noaptea trecuta am dormit 3 ore maxim.
Am luat tot felul de pastile: Aulin, Ketonal, Antinevralgic... mi-am dat cu Dentocalmin pe masea, la inceput mi-a trecut insa s-a obisnuit organismul cu el si nu mai trece.
De mancat mananc... si mananc numai pe partea pe care nu ma doare.
Mentionez ca imi trece cu apa... pe o perioada de 10 minute...
Adica daca ma doare beau putina apa si imi alina durerea.
La dentist nu am fost, insa stiu ca trebuie sa iau antibiotice.
Ce parere aveti? Imi trece in scurt timp? Mai trebuie sa ma duc la dentist daca e doar abces gingival?
Va rog, ajutati-ma, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU doare deoarece îţi face anestezie locală.

DEPINDE unde este localizată "punga" cu puroi :
* dacă este sub măsea, atunci face o "gaură" în măsea şi introduce un ac pentru a "găuri" punga de puroi.
Apoi, tu va trebui să "sugi"/tragi puroiul şi să-l scuipi - lucru pe care trebuie să-l faci cam din 2 în 2 ore ( sugi şi scuipi puroiul de câteva ori, consecutiv )...
* dacă este lateral, în gingie, atunci face o "gaură"/incizie în gingie.

Oricum, vrei/nu vrei, TREBUIE să mergi cât mai urgent la stomatolog!
Altfel, puroiul se poate extinde sau poate forma un chist.

Multă sănătate.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca trebuei sa te duci. trebuie sa iei antibiotic maxim 48 de ore inaintea consultatiei stomatologice, iar apoi ai nevoie neaparata si obligatorie de tratament stomatologic. In mod normal, in orasul tau trebuie sa fie un serviciu de urgente stomatologice. Acolo ar trebui sa te duci azi, abcesul gingival este o urgenta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și eu am un abces, l-am spart!
Nu mai lua medicamente!
Pa, pa.

| Timofti_Lucian_1987 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Sunt in aceiasi dilema dar eu am abces, chiar in cerul gurii nu te-a durut cand la-i spart?
La-i spart cu un ac?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se administrează antibiotice FĂRĂ a fi prescrise de medic!

Apoi, se vede că ai luat antibiotic "de capul tău" : Amoxicilina este cam "slabă" pentru abcesul dentar şi NU prea se recomandă...

Oricum, TREBUIE să mergi la stomatolog să-ţi facă un DRENAJ ca să aibă pe unde se scurge ( pe unde să iasă ) puroiul!

Antibioticul DOAR "adună" puroiul într-un loc, dar el TREBUIE şi eliminat!
Dacă nu are pe unde ieşi, poate să se extindă şi să afecteze organe/ţesuturi învecinate...

Deci, URGENT la stomatolog!

Toate cele bune.

| AbcesProblem explică (pentru bursuc001):

Spune-mi te rog, drenajul asta doare?
Ce-mi va face dentistul pentru inlaturarea puroiului va durea?

| AbcesProblem explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru AbcesProblem):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru AbcesProblem):

NU doare deoarece îţi face anestezie locală.

DEPINDE unde este localizată "punga" cu puroi :
* dacă este sub măsea, atunci face o "gaură" în măsea şi introduce un ac pentru a "găuri" punga de puroi.
Apoi, tu va trebui să "sugi"/tragi puroiul şi să-l scuipi - lucru pe care trebuie să-l faci cam din 2 în 2 ore ( sugi şi scuipi puroiul de câteva ori, consecutiv )...
* dacă este lateral, în gingie, atunci face o "gaură"/incizie în gingie.

Oricum, vrei/nu vrei, TREBUIE să mergi cât mai urgent la stomatolog!
Altfel, puroiul se poate extinde sau poate forma un chist.

Multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa nu mai iei medicamente.
Pur si simplu sparge abcesul si gata.
Te pup!

| lola9 a răspuns:

Trebuie sa te duci imediat la dentist! Am avut asa ceva este ca un (puroi) eu mi l-am spart dar nu iti recomand sa faci si tu asta.Du-te la dentist

| AbcesProblem explică (pentru lola9):

La mine nu mai este moale, e foarte tare acum... deci nu-l pot sparge, chiar nu se poate vindeca doar cu antibiotice?
Abia marti ma pot duce la dentist, azi e inchis pentru. ca e duminica, maine e sarbatoare... si imi e foarte frica, doare rau ce-mi face acolo pentru. inlaturarea lui?

| trolololo a răspuns (pentru AbcesProblem):

Antibioticele nu se amesteca nu alte medicamente (decât in cazuri speciale). De asta nu îți trece. Sa nu mai zic ca ai luat si Ketonal care conține ketoprofen si care nu se ia cu Antinevralgic + antibiotice. Ai făcut o varza acolo. Mergi la medicul stomatolog și te rezolva el.

Si sub nici o forma sa NU spargi abcesul. Pune niște pasta de dinți pe zona inflamata, mai calmează putin.

Daca ai bicarbonat de sodiu, pune o lingura într-in pahar și clătește gura, o sa distrugă bacteriile și o sa scadă putin inflamația.

Sau fa un ceai de menta.

Oricum mergi neapărat la medic.

| lola9 a răspuns (pentru AbcesProblem):

Poi la dentist nu trebuie sa ti fie frica eu iubesc sa ma duc acolo nu ti face rau mai ales daca este dosctora