| Alexandruuu88 a întrebat:

Am un complex ca sa zic asa.Am 19 ani si sunt mic de înălțime, 1.71 m.Îmi doresc sa mai cresc măcar pana la 1, 75.Nu îmi place ca sunt asa mic, mentionez ca am facut judo 7 ani si ma gândesc ca poate de la el nu mai cresc...ce sa fac sa ma mai înalt? Am auzit de arginina, e buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Cand am citit "sunt mic de inaltime la 19 ani" am crezut ca vei spune 1.50-1.60 dar dupa ce ai spus 1.71 -.-.Nu esti mic de inaltime.Nu sportul judo ti-a oprit cresterea, poti spune chiar mersi pentru ca foarte probabil ti-a mai adaugat 1-2 cm.Si la 19 ani daca vrei sa te mai inalti, poate doar implant de tibie.Nu e ca si cum ai avea 10-12 ani.

| BuLaNNNeL a răspuns:

E genetică, nu poate fi influențată. Sportul, alimentație echilibrată și somnul grăbesc procesul de dezvoltare al organismului. Nu din cauza judo-ului n-ai crescut, probabil este e gena ta. Noile studii au demonstrat ca "ultima activitate" de dezvoltare in organismul masculin încetează la vârsta de 28 de ani. Teoretic mai ai timp.

| Doarof3 a răspuns:

Sincer după părerea mea esti destul de inalt.A fi prea inalt are dezavantaje.

| Alina0Maria a răspuns:

Poți face baschet dacă îți place, te face mai înalt fii sigur