| Louys a întrebat:

Are ceva daca iau zilnic o capsula vitamax?
Precizez faptul ca le iau pentru ca sunt sportiv in principal si genetic transpir extraordinar de mult (chiar si fara sa fac nimic) si cand spun extraordinar, ma refer, chiar FOARTE mult.Si e genetic.
Fac antrenamente de 3 ori pe saptamana de kickboxing si de 2 ori pe saptamana mai fac eu antrenamente de rezistenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Daca iei vitamax pe perioade scurte e ok.
Vitamax e foarte concentrat si vitaminele in exces ne pot face rau daca nu avem carente.
Cauta un supliment pre workout de calitate daca vrei ceva extra.

| Louys explică (pentru alina2k18):

Frate, am zis, eu le iau pentru ca transpir mult, si elimin foarte multe minerale din corp, nu am nevoie de energie.

| Ralena a răspuns:

Nu se intampla nimic, dar cel mai important e hidratarea corecta. Nu uita de electroliti. Apa 1l/2 kg corp si 1l/30 min antrenament. Sodiu si potasiu suficient si echilibrat. Si daca iei vitamine, ai putea sa incerci organice. Excesul de vitamine liposolubile e nociv.

| Louys explică (pentru Ralena):

Am inteles ca e bine sa te hidratezi cu 40ml/kg corp.
Eu am vreo 65 de kg, si beau vreo 3.5l in zilele fara antrenament, iar in zilele cu antrenament, beau vreo 5l.
Am specificat faptul ca si transpir foarte mult.

| Ralena a răspuns (pentru Louys):

40ml/kg este minim. De aceea eu mereu recomand 1l/20kg (ar fi 50ml/kg), ca e mai sigur. Dar e foarte important ca apa sa se si prelucreze corect. Adica electroliza. Adica sa nu lipseasca electrolitii. Sodiu si potasiu, in echilibru. Sau o solutie cu electroliti. Poti sa iti cumperi, sau poti sa iti faci singur: 1 portocala, 1 lamaie, 200 mol apa, un varf de lingurita de sare bruta roz, o lingura de miere.