| Sebastian1337 a întrebat:

are rost sa ma ingrijorez datorita faptului ca azi am avut 3 expectoratii cu sange(flegma)? Nu sunt fumator, maxim 15 tigari daca am fumat dar ambii parinti sunt fumatori si vrand, nevrand fumez pasiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"expectoratii cu sange(flegma)?" deci una sau alta sau ambele

| Sebastian1337 explică (pentru sierra1):

Din cate stiu expectoratia e flegma, dar daca stiu gresit, greseala mea, am avut 3 flegme cu sange, dar nu mult, foarte putin, cand scuip normal e ok, mai ales ca flegma era de culoare normala ca si cum as scuipa.Am mai patit acum 3 luni dar tot asa, 3 flegme la fel, dar a trecut de la sine.

| sierra1 a răspuns (pentru Sebastian1337):

"expectoratii cu sange(flegma)?"

dacă provin din plămân e grav, fuguța la medic

| Sebastian1337 explică (pentru sierra1):

Pai e vreo diferenta dintre expectoratie si flegma? Am 16 ani si mna din cate am citit flegma e expectoratie.Dar nu am mai patit azi sa am la fel cu sange flegma. Daca te referi la tuse cu sange, n-am.

| Sebastian1337 explică (pentru sierra1):

Am fost la un control ORL acum 2 luni crezand ca am un ganglion inflamat dar de fapt am o tumora benigna submandibulara.

| sierra1 a răspuns (pentru Sebastian1337):

"Daca te referi la tuse cu sange, n-am."

"azi am avut 3 expectoratii cu sange(flegma)?"

păi decide-te, ai avut sau nu?

| Sebastian1337 explică (pentru sierra1):

Daca expectoratia inseamna tusa, nu tusesc si niciodata n am tusit cu sange, am avut 3 flegme cu sange, foarte putin sange, am mai patit in Ianuarie, avusem faringo-amigdalita acuta, flegma era de culoare alba ca si cum as scuipa.Deci nu, nu am tusit cu sange.

| mihai69 a răspuns:

Poate fi ceva serios. Musai o vizită la medic. Aș alege un cabinet privat în perioada asta, pe cât posibil. Ai nevoie de o radiografie pulmonară și probabil ceva analize. Oricum, medicul te va ajuta cel mai bine.