| qwerty1234 a întrebat:

as avea avea nevoie de ajutorul cuiva cu cunostinte in domeniul sportului si nutritiei, eu am 18 ani, 1.77 inaltime si am 75 de kg. as vrea sa slabesc 7 kg in 3 luni, este asta posibil fara sa imi afecteze si masa musculara? adica nu vreau sa slabesc infometandu-ma ca majoritatea persoanelor. eu joc fotbal la un club si as vrea sa ajung la greutatea de 68 de kg pentru ca asta m-ar ajuta mult. nici nu prea imi place cum arat, nu ma consider gras si am si ceva muschi dar vreau sa arat bine si sa ma tonific. deci mi-ar putea face cineva un program de exercitii si de nutritie? as fi foarte recunoscator. astept si sfaturi si pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Presupun că eşti băiat, din moment ce faci fotbal :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 69, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5-6 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 6 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| HaHaGirl a răspuns:

Da,bine inteles ca poti, ai nevoie de fotbal si fotbal cam atat, esti norocos ca faci dea sport ceea ce fooarte bine(ai o bila alba) ceea ce mai e nevoie este de un regim alimentar echilibrat si nu ai nevoie de 3 luni ai nevoie de 1 luna jumatate 2 poate.
Tot ceea ce mananci inlocuieste cu legumele, carnea la gratar si fructe +apa, mananci cat vrei pana la ora 5, legumele te vor ajuta la masa musculara pentru ca contin vitamine, pe langa asta (banuiesc ca ai niste picioare dementiale laughing ) mergi la sala si iti tonifici tot corpul este foarte simplu, si daca chiar vrei o dieta ca sa te simti tu tinut din scurt cum s-ar spune urmeaza dieta RINA (sau dieta de 90 de zile) si sunt sigura ca vei slabi mult mai repede decat crezi pentru ca forbalul e un sport ce necesita alergatul si asta iti tonifica picioarele, succes!

| white02 a răspuns:

Orice dieta ai alege, verifica sa iti asigure caloriile de care ai nevoie, nu ai vrea sa fii pe teren si sa lesini din cauza unei diete proaste.