| anonim_4396 a întrebat:

As vrea niște sfaturi despre cum sa te calmezi când ai atac de frica. Și sfaturile sa fie încercate de voi sau de apropiați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pur si simplu iti examinezi frica (te uiti la ea) ca la spectacol: "ce frica interesanta am!" Altii platesc bilete la filme de groaza sa simta ce simti tu. Nu cauta sa combati frica, bucura-te de ea.

3 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Am avut mai demult, din senin noaptea, e pe psihic.

Nu te gândii la chestia asta, gândeşte-te doar că o să treacă în 3-5 minute, ia-ţi telefonul şi scrie ceva pe google, citeşte ceva de exemplu mie când mi se întâmpla mă uitam la scorurile de la fotbal din ziua precedentă sau mai citeam transferuri.

Cum spuneam, e pe psihic, doar relaxează-te şi rămâi calm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atac de panica voiai sa spui ieși afara la aer curat și relaxează-te inspira și expira de mai multe ori și încearcă sa te relaxezi și autocontrolezi. Posibil sa fie și de la palpitații sau te gândești ca urmează ceva rău să se întâmple trebuie sa îți păstrezi calmul. Un clip care te ar mai putea ajuta ar fi asta

https://youtu.be/fJL5tE_VKKY

Care e cauza care îți declanșează atacul de panica? Ai des astfel de atacuri? Cred ca tu ți le induci singur încearcă sa îți menții un echilibru emoțional constant ar putea fi și din cauza lipsei de calciu sau a tiroidei nu știu mergi la psiholog pe terapie cognitiv comportamentala dacă ai des astfel de atacuri. E posibil sa ai anxietate și tu sa nu știi eu aveam de la anxietate atacuri de panica.

| Emazio a răspuns:

Te referi la atac de panică sau de anxietate probabil?
Eu de exemplu ma opresc din ce fac si incep sa respir, dispare pana in 5 minute. Insa am avut si puține, cred ca doar 3 in ultimul an. Ele au oricum o cauza ascunsă undeva in tine, recomandat ar fi sa si detectezoli de ce apar si sa tratezi problema, nu doar simptomele