| The4Ever a întrebat:

As vrea sa devin vegetarian, am motivatie si nu mai vreau sa mananc carne. As dori daca se poate niste feluri de mancare care sa nu contin carne. Si inca o intrebare, e in regula daca nu mai consumi carne?(carnea de peste as mai vrea totusi sa consum).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Creierul unui tanar are mare nevoie de proteine superioare:carne, oua, peste.Ai timp sa devii vegetarian dupa 50 de ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da tu pana acum nu ai mancat nimic altceva la viata ta decat carne incat nu stii alte feluri de mancare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt carnivor cu putina tenta de omnivor, insa iti pot recomanda mancaruri din plante care iti dau consistenta carni insa si multe vitamine.Ghiveci de legume, fasole(ciorba, batuta, facaluita, scazuta) si ciupercile sunt bune

| Deliiiia a răspuns:

Gandeste-te daca poti intr-adevar sa iti asiguri nutrimentele necesare corpului fara carne. Nu multi pot trai normal fara ea. Daca corpul iti cere carne, nu ar trebui sa i-o refuzi, eventual s-o inlocuiesti cu alimente vegetale bogate in proteine. Daca simti ca te fortezi cand te abtii, ar trebui sa renunti la ideea de a deveni vegetarian. Ce te-a motivat sa faci o astfel de alegere?

| The4Ever explică (pentru Deliiiia):

Mananc foarte multa carne, de fapt doar carne mananc. Ma rog, nu sunt gras, dar na.

| Felys a răspuns (pentru The4Ever):

Daca manaci in special carne nu insemna ca brusc trebuie sa renunti la ea definitiv, reduci si adaugi legume si fructe, dar in nici un caz nu trebuie sa dispara complet carnea din alimentatia ta

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliiiia):

Ba da, poti trai bine mersi si fara, dar trebuie sa te documentezi serios.

Deci :

pasul 1 : 1 an de zile citesti APROAPE ZILNIC despre nutritie

pasul 2 : atunci poti renunta la carne fara probleme, dupa ce acumulezi atatea cunostinte.

| Deliiiia a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu rezolvi nimic cu cei 2 pasi ai tai miraculosi laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliiiia):

Daca pe tine nu te duce capul DELOC, nu inseamna ca nu-i duce si pe altii happy

Copil mic PAMPALAU, stie ZERO nutritie, dar ma comenteaza el pe mine!

| Deliiiia a răspuns (pentru Cosmin86):

Poti raspunde la orice intrebarea cu,, mai intai te documentezi un an pe tema respectiva" apoi,, o faci". Tu habar n-ai cat stiu eu sau nu de nutritie, dar din nou, te grabesti sa faci afirmatii. A fi vegetarian nu e pentru toate persoanele, stiu cazuri in care organismul a opus rezistenta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliiiia):

Pai si, cati oameni se documenteaza efectiv? Asta e problema... nici macar 10 % nu fac asta.

| Deliiiia a răspuns (pentru Cosmin86):

Intra-adevar, depinde si de vointa, insa si posibila rezistenta a organismului este un factor important.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliiiia):

Rezistenta la ce? tot ce gasesti in carne, poti gasi in alte elemente.

| TechGuyTpu a răspuns:

Pur si simplu nu inteleg vegetarieni. Fara carne te usuci(metaforic vorbind).
Uite, iti dau cateva citate spuse de medici pe diferite forumuri(englezesti)

Humans are omnivores. We function best eating both animals and plants.

Vitamin B12 is a water soluble vitamin that is involved in the function of every cell in the body.

It is particularly important in the formation of blood and the function of the brain.

Because B12 is critical for life and isn’t found in any amount in plants (except some types of algae), it is by far the most important nutrient that vegans must be concerned with.

In fact, B12 deficiency is very common in vegans, one study showing that a whopping 92% of vegans are deficient in this critical nutrient (1).

But B12 is just the tip of the iceberg… there are other lesser known nutrients that are only found in animal foods and are critical for optimal function of the body.

Here are a few examples:

Animal protein contains all the essential amino acids in the right ratios. It is important for muscle mass and bone health, to name a few. Vegans don’t get any animal protein, which can have negative effects on body composition (2, 3, 4, 5).
Creatine helps form an energy reservoir in cells. Studies show that vegetarians are deficient in creatine, which has harmful effects on muscle and brain function (6, 7, 8).
Carnosine is protective against various degenerative processes in the body and may protect against aging. It is found only in animal foods (9, 10, 11).
Docosahexaenoic Acid (DHA) is the most active form of Omega-3 fatty acids in the body and primarily found in animal foods. The plant form of Omega-3s, ALA, is inefficiently converted to DHA in the body (12, 13, 14).

Desigur, nu am nimica cu cei care sunt vegetarine, ei isi distrug corpul nu eu.

Din cauza asta vezi vegetarieni care sunt ca un bat sau stau numai in casa...

| Mireebis a răspuns (pentru TechGuyTpu):

"Foarte nesanatos", complet fals. Si da, daca bei lapte sau mananci branza sau oua faci rau animalelor si participi la sacrificarea lor intr-un mod indirect. Vacutele din ferme sunt inseminate artificial (asa zisul "viol", o procesura dureroasa si violenta), este tinuta intr-un spatiu extrem de mic pana in momentul in care aceasta fata puii. Viteii sunt dusi imediat la abator fiindca nu produc carne, iar vitelusele sunt luate imediat de langa mama si puse in alta cusca pentru a nu-i bea laptele, deci vacile sunt tinute toata viata in regimul inseminare-perioada in care da lapte-inseminare, de aceea ele la 4-5 ani se prabusesc si desi simt durerea sunt luate cu macarale si ucise pe viu. Sunt folosite toata viata lor si in momentul in care ii sunt luati puii, sufera enorm de fiecare data. E ca si cu ai lua puii de catel, pisica sau orice altceva. Sa nu mai spun ca laptele contine 30.000 celule somatice in Europa per ml, deci practic bei puroiul sin cosuri amestecat cu sange. Oricum omul s-a nascut intolerant la lactoza, deci nu ar fi trebuit sa consume laptele alor animale. La oua, la fel, puiutii masculi sunt ucisi in masa per secunda in lume fiindca sunt nefolositori, iar gainile fortate sa produca cateva zeci de oua pe saptamana, desi ar trebui sa faca DOAR 2 OUA PE AN, ciudat, nu? Apoi sunt ucise pentru carne. Carnea aceea contine multe bacterii si sange fiindca in 80% din fermele din lume nu se curata atat de bine carnea pe cat ar trebui. Recomand inlocuitori: lapte de cocos, soia, nuci, alune etc. Normal un ou contine 300 g dintr o substanta de care corpul are nevoie doar de 250 g pe zi, deci e imbolnavire curata.

| Dactor a răspuns:

Aia este o prostie, credeţi că o să trăiţi 150 de ani? Nu, o să trăiţi până în 80 de ani în care o să vă îmbolnăviţi foarte repede şi nu o să mai aveţi protecţie.