| SporeBox a întrebat:

As vrea sa imi iau un microscop dar cat trebuie sa mareasca ca sa pot sa vad celulele? Am vazut unul pe eMAG care poate mari pana la 1000x dar am auzit ca e unul care poate mari si 1200x la 100-200 lei. E suficient atat? Eu tot ma uit ca poate gasesc ceva mai bun dar as vrea sa vad celulele. Eu sunt genul de om care nu a pus suficiente intrebari cand a fost mic si acum vrea sa descopere singur. Nu vreau ceva foarte scump sau o super calitate. Ceva "decent" imi ajunge. Buget cam 300-400 lei. Nu conteaza daca sare putin daca e ceva bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru celule de marime mare si medie este suficient.
Cu marire de 1-300 se pot vedea bine celulele plantelor, la 800-1000 poti vedea bine si celulele sanguine.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru uz de jucarie, un microscop cu marire de 3-500x este suficient.
Pentru uz didactic, in laboratorul scolii, un microscop cu marire de 1000-2500x este bun.
Pentru uz profesional de laborator se folosesc microscoape cu obiective multiple, cu marire diferita, de la marire de 100x pana la 2-5000x.
Evident, pretul creste cu calitatea si performantele aparatelor.

| SporeBox explică (pentru Bula):

Eu vreau sa il folosesc pentru propia educatie. Intrebarea a fost cat ar trebui sa mareasca ca sa pot sa vad celulele. Eu am gasit pe eMAG unul care mareste 1200x. Este suficient?

| Wr3nch a răspuns (pentru SporeBox):

Da, e ok cat sa poti vedea celule.

| SporeBox explică (pentru Bula):

Multumesc!

| Bula a răspuns (pentru SporeBox):

Stiai ca, poti face microscop si dintr-un aparat foto, la care se pot monta inele intermediare la obiectiv?
Sau dintr-un telefon, la care fixezi o lentila in fata camerei? happy

| SporeBox explică (pentru Bula):

Mi se pare mai simplu sa il cumpar? Totusi, pot vedea si microbii cu 1200x?

| Bula a răspuns (pentru SporeBox):

Unele, cele mai mari.
Exista microbi pentru evidentierea carora si un microscop cu 5000x este inca mic.

| SporeBox explică (pentru Bula):

Multumesc mult!

| Bula a răspuns (pentru SporeBox):

Pentru celule de marime mare si medie este suficient.
Cu marire de 1-300 se pot vedea bine celulele plantelor, la 800-1000 poti vedea bine si celulele sanguine.