| Maciuca_Denis_2000 a întrebat:

as vrea sa intreb ceva ce ma deranjeaza de ieri de la fotbal, alergam pe teren tare si mi s-a pus un junghi undeva intre coloana si muschi, durerea este atunci cand ma dau in partea stanga si cand ma ridic din pat. Stie cineva care este cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Junghi intercostal -in termeni medicali.
Este produs din cauza statului în curent, din lipsa încălzirii mușchilor mai înainte de a face un efort.
În 1-2 săptămâni îți va trece. Evită durerea. Folosește bengay sau alifii asemănătoare care se găsesc la farmacie.

| Maciuca_Denis_2000 explică (pentru anonimg):

Pai nu prea am cum sa o evit, deoarece ori ce as face implicand rotirea corpului de la solduri ma doare. Oricum imi place raspunsul tau, voi da funda daca nu mai vine nimeni cu altceva

| anonimg a răspuns (pentru Maciuca_Denis_2000):

Mulțumesc pentru fundă; dar nu pentru ea am scris.
Dacă problema persistă nu ezita să mergi la medic. Sau suni direct la salvare -că este fără costuri.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai forțat coloana în timpul alergării, ai tasat un disc intervertebral și ai prins un nerv. Se rezolvă cu gimnastică medicală.