| IonutCiobanescu a întrebat:

Salut TPU,aseara din greseala,sau nu stiu daca e din greseala,spre dimineata am urinat in somn cred fara sa vreau, am 15 ani, e normal? Nu stiu ce am visat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Erai ud dimineata? de n-ai mers la baie, asa ai aflat?

| IonutCiobanescu explică (pentru cfrtobias):

Pai da, eram ud, aproape proaspat daca pot zice asa

| qieiqpalz a răspuns:

Eu cred ca te ai racit la vezica pentru ca ai stat jos undeva unde era rece

| AnDrEy30 a răspuns:

Eliminarea involuntară a urinei în timpul nopţii, mai ales la bărbaţi, este o afecţiune urologică sau neurologică, care are cauze multiple. De vină poate fi lipsa somnului la tineri sau o afecţiune urologică, în special la persoanele de peste 55 de ani. Tratamentul este diferenţiat, în funcţie de cauza care a generat urinarea, fie chirurgical dacă este declanşată de o afecţiune urologică, fie tratament neurologic sau psihiatric. Enurezisul este o afecţiune cunoscută în popor drept pierderea de urină noaptea fără control şi afectează mai mult bărbaţii decât femeile. Urinarea în pat în timpul somnului devine o problemă dacă micuţul dumneavoastră a depăşit vârsta de cinci ani şi nu se poate controla. Cauzele bolii sunt de natură urologică sau neurologică. „În general, enurezisul este apanajul afecţiunilor neurologice sau, în cazul tinerilor, a unor dereglări a mecanismului somn-veghe", ne-a explicat dr. Dragoş Borcescu, medic primar urolog în cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa. Afecţiunea poate fi cauzată de epilepsia în stare incipientă, de diverse boli nervoase acute, de disfuncţii ale sfincterului vezicii, de inflamarea glandului penisului, de malformaţii congenitale ale coloanei vertebrale în zona sacrală sau de malformaţii ale căilor urinare. Potrivit dr. Dragoş Borcescu, „Enurezisul poate fi generat în contextul unei afecţiuni urologice - o obstrucţie subvezicală". Tinerii care nu respectă orele de somn şi persoanele de peste 55 de ani sunt mai predispuşi decât alte grupe de vârstă. Tratamentul în cazul pierderilor de urină pe timpul nopţii este diferit, în funcţie de cauza care a declanşat afecţiunea. „Dacă enurezisul are cauze neurologice, neurologul sau psihiatrul va stabili tratamentul corespunzător", a menţionat medicul primar urolog. Dacă afecţiunea are cauze urologice, tratamentul este chirurgical, de deblocare, iar recuperarea postoperatorie durează o săptămână. Tratamentul enurezisului presupune o serie de măsuri educaţionale, printre care restricţia de lichide cu două ore înainte de culcare, precum şi obligaţia de a urina înainte de culcare.

| P3d1a a răspuns (pentru AnDrEy30):

Misto copy-paste

Nu e normal sa urinezi in somn in mod regular.

Daca asta e singura situatie atunci nu e nimic rau in asta. Ai avut o situate speciala care nu indica faptul ca ai avea vreo problema.