| Alex797 a întrebat:

astazi am fost la fotbal iar un prieten de-al meu a tras tare cu mingea ( aceasta fiind umflata) dintr-un 1 -2m iar eu am bagat mana stanga in fata si de atunci ma doare. Imi pot misca degetele si astea dar cand vreau sa o rotesc nu pot. Ce s-a intamplat? Este ceva grav? Sa ma duc la spital? Eu zic sa astept pana maine sa vad daca se invineteste sau ceva! Va rog ajutor. Este posbil sa mi se fi deplasat osul?
Daca e astept cateva zile sa vad daca imi mai cedeaza durerea. Eu cred ca daca nu se invineteste sau se umfla rau nu e nevoie de ghips. Dar daca doamne fereste e noive are ceva daca stau fara el? Imi poate trece si fara acesta? Cand eram mai mic mi-am luat o minge in deget si s-a umflat si innegrit, cred ca ii trebuia ghips dar am stat fara si in cateva sapt mi-a treccut. posibil sa fie la fel si cu mana? Tin sa mentionez ca mi-am mai primit mingii in mana dar parca nu dureau asa tare si in cateva zile / sapt mi-au trecut. Va rog ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| sammyr a răspuns:

Am patit si eu la parkour. am cazut pe mana stanga nu o aveam umflata sau vanata dar cand o rasusuceam ma durea ca naiba. a trecut ceva timp pana s-a vindecat singura dar mai bine du-te la spital ca nu e greu si oricum nu are ce sa iti faca foarte grav incat sa te sperie.