| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi va explic ceva mai ciudat... In seara asta am avut o altercatie cu 3 băieți din cauza unei fete ce nici nu a cunoșteam prea bine, tot ce stiam era că era un fel de,, cu#vă". Eram eu cu 3 băieți, ne plimbam când deodată dam de fata aceea cu prietenele ei pe o bancă și deodată începuseră să mă amenințe cu bătaia fara nici un motiv, linistit, nu o bag in seama si imi vad de drum impreuna cu prietenii mei ce o cunoșteau pe fată și știau că e cam,, cu##ă". Deodată vad in spatele meu 3 băieți ce erau prietenii fetei acelea. Practic fata le spuseseră la băieții aceea că EU mă luasem de ea și ei veneau spre mine. Dau să vorbesc cu ei și să le spun că eu nu i-am zis nimic fetei dar degeaba, tipul care era,, prietenul" ei da să mă lovească și chiar reușește in obraz și în abdomen (Fără nici un motiv) dau să plec să evit încă o,, lupta " (tipii aia erau cu 2 ani mai mare ca mine si erau și țigani romanizați, ii cunoșteam de mult timp și așa fac mereu ) ideea este că în urma acelui incident am rămas cu o durere enormă de maxilar și abdomen, maxilarul putând să îl mișc doar puțin și abdomenul durându-mă ceva mai puțin dar totusi se simte.
M-am intors acum 5 ore acasa fiind cu,, prietenii" nespunandu-le părinților mei de incident și nici altei persoane gândidu-ma că poate îmi trece.
Pana acum nu am putut dormi deloc din cauza evenimentului nefericit.
Întrebările sunt că :
Maxilarul poate fi luxat?
Ar trebui să zic și poliției evenimentul? (Cu toate că degeaba le zic că în cel mai rau caz le da o amendă de 50 de lei și prinde ura pe mine toata viata ).
Trebuie să merg la spital?

Tin sa mai spun că ei sunt din satul alăturat intalnindu-ma cu ei cam aproape tot timpul la întoarcere acasa de la oraș (suntem la licee diferite).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mistichypnosis a răspuns:

Buna!
Nu e normal ce se intampla, iar modul in care a reactionat acel baiat este neexplicabil.In primul rand, da, maxilarul poate fi luxat.Acum depinde si cat de tare te-a lovit, dar foarte probabil ca tu acum inca sa fii in soc din cauza incidentului, fapt care nu e chiar anormal.Incearca sa adormi, asa e cel mai bine.Eu as spune sa mergi la spital daca durerile continua,iar daca faci plangere sau nu, tu decizi.E drept ca nu stiu ce le poate face politia, dar oricum este anormal ce s-a intamplat si desi inteleg frica ta, nu cred ca trebuie sa fim redusi la tacere de niste oameni cu astfel de comportamente.
Daca mai ai ceva de intrebat, iti raspund cu drag.
Take care! happy

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru mistichypnosis):

Mulțumesc pentru sfat! Dar as mai vrea sa te intreb ceva.
Crezi ca ar trebui să le spun părinților? Gen nu sunt urme că aș fii lovit dar nu prea vreau sa i fac să se supere fiindcă nu am putut să mă apăr, sau chiar să nu mai fie de acord sa ies seara tocmai pentru a nu se mai întâmplă un așa incident.
Mă gândesc în general să le spun doar daca durerea continuă...

| CapDeSfecla a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Pai la 1 contra 3, ar trebui sa inteleaga, nu esti Bruce Lee sa te bați si sa mai si castigi.

| mistichypnosis a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Neata!
Nu cred ca ar trebui sa iti fie rusine de parinti, si in niciun caz nu ar trebui sa iti fie rusine ca n-ai putut sa te aperi.Chiar si asa, cum te mai simti?happy

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru mistichypnosis):

Nu mi-e rusine ca nu am putut să mă apăr
Mă deranjează faptul că a fost fara motiv, măcar de as fi făcut ceva rau eram cu sufletul împăcat că am primit ce meritam dar așa ma face sa prind mai multă ură gen Pana sa se întâmple chestia aia eram fericit că eram alături de prieteni apoi s-a stricat toata seara din cauza ca cineva avea probleme mintale...
Acum nu pot să mănânc cum trebuie și mă doare și abdomenul de îmi dă senzația că nu pot să respir ușor sad

| mistichypnosis a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Offf,imi pare rau.Cred ca in acest caz ar trebui sa te duci la doctor.Desi senzatia aia ca nu poti respira usor poate sa fie doar mintea ta(am avut si eu o senzatie d-asta si eram foarte panicata), poate ca ar trebui sa mergi pana la spital, macar sa fii tu linistit. Parintii te vor intelege.
Bafta multa!happy

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru mistichypnosis):

Mulțumesc!

22 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Certificat medico-legal. Amenda 50 de lei? Haha, mai gindeste-te. Iti dai seama ca o fapta de-asta raportata, doua, trei... la un moment dat idiotii o sa si-o ia cu executare, nu?

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Știu că Fac rau dar aștept să văd dacă se va mai întâmpla un incident de genul și tocmai atunci voi face acest lucru.

Sa fiu sincer nu prea vreau sa complic lucrurile de frică să nu fie mai rau dar data viitoare o sa fac...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Gogule, atunci va fi prea tirziu!

| anonimg a răspuns:

Tu du-te la spital neapărat. Chiar și astăzi. Pentru că este singura dovadă care o poți avea ca fiind credibilă.
Dacă nu ai încredere în polițiștii puturoși și delăsători, fă-ți o poză la față și la documentul spitalizării. Pune-le pe Facebook, și vor lua măsuri alții în locul tău. Lângă aceste poze pune una de pe internet cu polițiști care se distrează, și un mesaj de genul: "Nu am îndrăznit să-i deranjez".
Cât despre țigani, n-ai nici o frică de ei. Ei tot țigani vor rămâne. Poliția este pe mâna cu părinții lor infractori.
Trebuie deci ca să ajungă cazul tău direct la Ministerul de interne; că cel al educației n-are ce să le mai facă acestor infractori.
Tu trebuia să suni atunci direct la poliție. Că un amărât de politist poate că ar fi venit până acolo.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru anonimg):

1: lovitura nu se observa in exterior
2. Chiar dacă ei vor fii pedepsiți, nu își vor schimba mentalitatea și vor cauta mereu motive să își ia revanșa.
3. Pana o sa rezolve poliția cazul îmi trece durerea
4. Nu vreau sa ma plâng pe internet că,, vai mamă! ia uite ce am pățit și poliția nu face nimic!"

Nu am nimic impotriva depunerii plângerii sau ceva dar nu am chef sa imi fac mai mulți dușmani decât am deja

| anonimg a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Atunci i-ați un spray paralizant -sau chiar două- când știi că treci prin zona aceea, și nu pleci până nu te asiguri că l-ai descărcat pe tot. Apoi îl ștergi de amprente și îl pui în mâna celui rău. happy

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru anonimg):

Pare o idee bună dar păcat că nu suntem în filme laughing

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

De ce dramatizezi tu mereu nu stiu, cu siguranta baiatul are o contuzie ceva care ii face maxilarul greu de deschis, nu se rupe maxilarul decat daca te-ar lovi un boxer profesionist sau cineva cu un corp contondent si te-ar prinde cu gura deschisa, altfel este SF ca un pusti de 17 ani si maxim 70 de kg sa iti poata rupa maxilarul!
Nu e corect sa fii lovit fara motiv, dar cati dintre noi nu au patit-o chiar in copilarie, am mers la politie? cand eram copii ne bateam cu ghioagele si nu am mers niciodata la politie care tot voi sustineti ca-s niste porci incompetenti si cam asa sunt!
E alegerea lui!
Sa mearga la spital, din moment ce va declara ca a fost lovit, cei de la spital au obligatia sa anunte politia...

| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Nu dramatizez situația. Așa este ea.
Slăbiciunea mea nu este dramatizarea, ci cei slabi, cei lipsiți fără apărare.
În ce mă privește, cei mai tari care se iau de cei mai slabi nu sunt decât niște lași pe care nu dau nici doi bani.
Eu nu te judec când îți spun următoarele: vezi să nu cazi în poziția acelor oameni insensibili, care fac rău semenilor lor și eu nu-și dau seama că ei fac rău.
Cunosc țigani și romanizați și neromanizati și care sunt de treabă; dar oamenii violenți n-au ce căuta în mijlocul unei societăți civilizate. Ci aceștia sunt liberi să trăiască în pădure cu animalele. Că doar acestea se luptă fizic pentru femelele lor.
Oamenii deci sunt liberi să aleagă: cei sensibili în mijlocul societății; iar cei insensibili în pădure. Impreună nu se poate, deoarece cei de pe urmă sunt străini de ceea ce se numește educație.
Păi nu avem noi oamenii destule probleme, necazuri și suferințe de mai adăugăm la acestea și violența?
Vinovați pentru violența din societate este și statul român. Conducătorii statului își petrec timpul și energia și toate resursele cu lupta pentru supremație, în loc să asigure liniștea și pacea pe străzile localităților. Ăștia sunt corupți cu toții din talpile picioarelor și până-n creștetul capului.
Societatea va fi pedepsita dacă nu se face dreptate sau dacă se ia apărarea celui vinovat.

| Andreeush a răspuns:

Nu ar fi o idee rea să te consulte un medic.
Oricum nu trebuia să taci, trebuia să le spui părinților tăi ce sa întâmplat.

| Panamax a răspuns:

Ai jignit o fata si ti-ai luat 3 pumni.Mi se pare ok.
Nu era nevoie de o compunere ca sa spui asta.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru Panamax):

Tu stii măcar să citești?
Am spus că nu i-am zis nimic...

| Panamax a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Stiu sa citesc printre randuri.
Esti un fatalau care a incasat-o.

| Unanonimdepetpu a răspuns:

Scuze pentru unele greseli gramaticale dar e 4 dimineața și cam tremur tot...
P.S. am 17 ani

| CapDeSfecla a răspuns:

Ar trebui sa te duci la politie si sa depui plangere.Asa a pățit o cunostinta, tot ca tine si ia târât pe aia prin tribunale și ia stors de bani, tot 3 persoane au fost si atunci.Ia saturat de smardoiala.E cea mai buna solutie.Suntem într-o societate, nu ne facem dreptate cu pumnul ca in epoca de piatra.Bafta.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Nu o idee rea, dar este o mică problemă.
Tu crezi ca ei se vor potoli când vor trebuii să plătească o mulțime de bani? Păi din contra o sa prinda si mai multa ura și o să dorească și mai tare să își ia revanșa, poate nu chiar ei personal, dar vor pune pe altii si va iesi și mai rau...