| Lukasz a întrebat:

Azi dimineata m-am trezit cu o durere in gat am zis ca nu-i nimic ca o sa imi treaca..am mers la scoala..la ora de sport am jucat fotbal si am alergat foarte mult..am ajuns acasa am facut antrenamente, iar am alergat. Dupa antrenament ma bag in casa, stau 30 minute si ma cheama prietenii la fotbal, eu ca prostul m-am dus. Si cand am ajuns acasa ma durea gatul asa tare in cat nu mai puteam sa inghit...
Am baut un ceai cald si ma simt mai bine dar ce sa fac sa imi treaca "raceala" ca maine 100% ma voi trezi foarte racit + ca si mama e racita mai rau ca mine si voi lua de la ea.
Ce pot face sa imi treaca? duminica trebuie sa merg sa ma uit la un meci si nu vreau ca fix atunci sa stau in pat racit cobza, AJUTOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

NU LUA PASTILE DE CAPUL TAU! Bea limonada de 2 ori pe zi, dimineata si la pranz. Ia o jumatate de lamaie si stoarce-o peste o cana cu apa calda apoi adauga o lingurita de miere. Bea ''licoarea'', te vei simti mai bine. Spala-te pe dinti mai des si vorbeste mai putin pentru a preveni complicatiile. Spre seara, poti bea niste ceai de menta. Sanatate!

| Crisstinayy12 a răspuns:

Și eu am pățit asta. Acopare-te bine sub plapuma și mănâncă ceva cald, pune caloriferul și încearcă să nu stai cu fața la mama ta. Pune intr-o oala apa fiartă și pui putina sare și tragi aer de acolo. Ia-ți medicamente și siropuri. Acel mod în gât il poți scoate daca înghiți multa apa și înghiți și fără apă (saliva) sau mănâncă un fruct alunecos. (Aproape orice fruct). Sper sa te faci bine.

Hap ciu!

| LoredanaS19 a răspuns:

Poti sa începi sa iei nurofen raceala si gripa ( sunt foarte folositoare) si bea mult ceai fierbinte de menta. Baftă si însănătoşire grabnicahappy