| MultiCore a întrebat:

Cam de câteva luni mi se întâmplă (de 8-9 ori pe lună) să mă trezesc (noaptea) cu mâna dreaptă sau stângă pur și simplu paralizată. Și știu că așa este deoarece când mă ridic ea pur și simplu atârnă lângă corp și trebuie să o iau cu o altă mână, timp în care nu simt nimic. Faza este că în 20 de secunde cam îmi revine treptat (se activează toți senzorii: tactil, dureros etc. și revine mobilitatea). Am avut de fiecare dată atacuri de panică groaznice din cauza acestei sperieturi provocate de amorțeală / paralizie temporară. Care ar putea fi cauza? Eu mă culc întotdeauna pe spate dacă are vreo importanță, nu stau în poziția fetusului (pe-o parte).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexL28 a răspuns:

Atunci eu zic ca nu are rost sa te ingrijorezi

6 răspunsuri:
| AlexL28 a răspuns:

Si eu am patit o data, acum cateva zile, a fost prima data in viata mea cand mana mi-a amortit atat de tare ca n-am mai simtit-o si a trebuit sa o ridic cu cealalta mana, iar dupa tot vrea 20 sec si-a revenit...nu cred ca neaparat ceva ce trebuie sa te ingrijoreze, desi poate ca circulatia sangelui nu ne e atat de buna si de aia...presupun doar

| MultiCore explică (pentru AlexL28):

Eu am întotdeauna mâine cu temperaturi mai negative decât cifrele țării la profit. (adică foarte reci)

| AlexL28 a răspuns (pentru MultiCore):

Pai s-ar putea ca crculatia periferica sa fie problema, te-ai gandit sa mergi sa faci niste analize? happy Adica grav n-are cum sa fie, probabil o sa-ti dea ceva regim de urmat...nu ma pricep

| MultiCore explică (pentru AlexL28):

Am fost și mi-a spus că am un metabolism rapid, iar acest lucru denotă faptul că sunt mai slab. Cum nu am straturi de grăsime să îmi țină de cald, corpul redirecționează sângele din extremități spre organe.

| AlexL28 a răspuns (pentru MultiCore):

Atunci eu zic ca nu are rost sa te ingrijorezi

| Georgemy2 a răspuns:

Cred ca adormi statand pe mana si asta-i problema, incearca sa ti mana intinsa sau sa n-o ti sub corp

| Ciumica a răspuns:

Poti sa dormi in ce pozitie vrei. Noaptea esti inconstient si, desigur, corpul isi poate schimba pozitia, dupa ce intri in faza REM. Poate fi din cauza presiunii pe care o aplici inconstient cand dormi cu corpul pe mana si nu-i dai posibilitatea de a se misca.
O zi buna!