| Alex99999999 a întrebat:

Salut tpu.Cand am mers pe afara, acum cateva zile, m-am jucat cu mingea. Dintr o data a inceput sa ma doara piciorul drept, sus de tot, cand calcam.Inca ma mai doare cand calc. Ce pot sa fac? La ora de sport am jucat fotbal ceva timp si nu am mai simtit durere. Pentru ca am facut incalzire? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Negiko a răspuns:

Cred ca ai facut febra musculara in cazul in care ai depus mult efort. Exista doua tipuri de muschi. In piciorul tau nu sunt doar muschii aia care sa faca piciorul sa loveasca mingea. Daca i-ai avea doar pe aia piciorul tau nu s-ar putea misca sau ar putea pana la un anumit punct. In picior ai si muschi pentru relaxare pe care trebuie sa ii antrenezi si pe aia. cum? prin pauze. daca o sa stai sa alergi si sa dai in minge cu piciorul timp de cel putin jumatate de ora fara sa faci pauze, Muschii pentru miscare ( nu sunt medic, doar asa pot explica ce am invatat dintr-un raport medical descris in limba engleza ) vor fi mult mai antrenati decat muschii pentru relaxare ceea ce va provoca durere in momentul in care te vei opri brusc sa te mai misti.

Daca asta nu e clar uite un exercitiu. ia in mana un obiect cu greutatea de cel putin un kilogram. poate fi si o sticla de 2 litrii dar aia e mai grea, aia are 2 kg. si deci ia-o in mana si indoaie-ti cotul la 90 de grade. tine sticla la mai mare inaltime decat capului cu bratul indreptat in fata.
Tine sticla asa cateva minute pana simti ca nu o mai poti tine.
Apoi las-o si incearca sa-ti indrepti mana la loc. Nu o sa poti. o sa poti sa iti duci degetele pana la umar dar nu o sa iti poti intinde bratul decat peste cateva minute dupa ce febra musculara din brat a disparut ( durerea provocata "de greutatea sticlei". De fapt durerea aceea nu e provocata de obiect. durerea e provocata de modul in care iti tii muschii incordati in acelasi mod.
Deci da, pe scurt febra ta musculara a fost provocata de faptul ca ti-ai fortat muschii picioarelor sa faca mult efort si ti i-ai incordat mult in timpul miscarii deci a cauzat durere. o sa treaca. bafta happy

4 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Ai facut o mica intindere de la efort si atat dat in minge.E normal pentru cineva care se apuca dintr-o data.
Fa asta (pentru coapse):
https://www.youtube.com/watch?v=ki8ZaeXmkaM&t=148s
Si asta (pentru muschii fundului ); asta o te relaxeze foarte bine :
https://www.youtube.com/watch?v=gE6mJ0VjK7Y
Nu mai juca fotbal sau orice sport fara incalzire niciodata.Eu era sa-mi rup ligamentele la genunchi din cauza unui destept, dar din cauza incalzirii am patit decat o intindere mai nasoala la tendonul de la rotula si cel de pe femur(cvatricipital).
Fa incalzire de la glezne pana la gat (10-15 min usurel ) inainte de orice sport.
Sunt 1 mil de stretching-uri pe care le poti face. Cauta pe Youtube body stretching, leg stretching, upper body etc si dai de tot felul.

| Alex99999999 explică:

Toate 4 raspunsuri sunt bune, dar i am dat funda lui Negiko pentru ca a explicat mai mult si pe inteles.

| Toffe_Teo_2001 a răspuns:

Da, cand locul unde te-ai lovit/scrantit piciorul este clad nu te va durea, dar eu totusi iti propun sa te duci la un medic specialist pentru o radio-grafie sa nu fie scrantit sau ceva mai rau.

| Alex99999999 explică (pentru Toffe_Teo_2001):

Este caldut locul unde ma doare