| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, care ati avut anxietate sau aveti, care sunt simptomele ei de exemplu voi ce simteati de la anxietate? Multumesc dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.

Frica nejustificata, frica de a înnebuni, de a muri, de a te îmbolnăvi (iphohindria), sau frica ca cei din jur ar putea pati ceva în orice moment.
Simptomele ei sunt :

-Nod în gat;
-gura uscata;
-Durere de cap, migrene;
-Gura uscata;
-Tremur;
-transpiratie excesiva;
- mâini și picioare reci;
-vedere încețoșata;
- bătăi regulate ale inimii, senzație de apăsare /durere în zona pieptului;
- furnicături în tot cap/tot corpul;
-Oboseala la cel mai mic efort depus;
-Atac de panica;
Și evident durerile somatice în anxietate (ghost symptoms) cauzate de gânduri și frici nedefinite.

Anxietatea are la baza doar frici fictive.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Toată lumea are anxietate. Dacă te referi la anxietate cronică, este foarte gravă și simptomele variază în funcție de tip.

Răspuns utilizator avertizat
| elennax a răspuns:

Ingrijorare excesiva, agitatie, iritabilitate, tii muschi incordati/dinti inclestati, maini transpirate, oboseala, probleme cu somnul