Întrebare recomandată | FantaZEW a întrebat:

Care sunt sansele ca un miop, sa scape de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu prea. Si eu am inceput cu -0, 5 si -0, 75 pe la 14 ani, iar la sfarsitul facultatii aveam -2, 5. Si asta cu toate ca am purtat ochelarii, ca imi sta foarte bine cu ei. Dar in timpul facultatii, aula amfiteatrului fiind mare si in panta, distanta pana la tabla era foarte mare si mi-s-au marit dioptriile pana la -2, 5. De atunci am ramas asa.
Dar eu iti recomand ochelarii, care te fac sa pari misterios si destept, poti sa iei lentile heliomate, adica din cele care sunt albe la intuneric si inchise pana la 80% la soare si esti ca James Bond!
Trebuie sa transformi acest mic handicap intr-un atuu si calitate. Am vazut aici pe site copii si tineri care voiau sa poarte ochelari fara dioprii, numai sa se dea interesanti!
Eu nu cred ca parintii tai ti-ar refuza sa-ti cumpere ochelarii care sa-ti placa si tie.
Nu trebuie sa-ti fie teama ca o sa rada copiii de tine, ca o vor face doar cei prosti, si de aia nu trebuie sa-ti pese.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Operatie sau lentile de contact.
Daca miopia este de valoare mica, nu se merita operatia.
Daca esti fata, ti-as recomanda ochelarii pe care sa-i porti ca pe niste accesorii. La moda si cool.Cateva perechi pe care sa-i schimbi in functie de toaleta si de eveniment.

| HawkEyeRO31 a răspuns (pentru Elianna):

Buna eu am 10 ani, sunt baiat si am la un ochi 1, 00 si la celalalt 0.75, sunt sanse ca sa mi se refaca vederea?

| HawkEyeRO31 a răspuns (pentru Elianna):

Ei bine chiar nu-mi pasa ce zic copii (ma doare in***).Dar faza e ca sta in capatul clasei ca am 1.55, crezi ca mi s-ar mari dioptriile?

| Elianna a răspuns (pentru HawkEyeRO31):

Nu prea. Si eu am inceput cu -0, 5 si -0, 75 pe la 14 ani, iar la sfarsitul facultatii aveam -2, 5. Si asta cu toate ca am purtat ochelarii, ca imi sta foarte bine cu ei. Dar in timpul facultatii, aula amfiteatrului fiind mare si in panta, distanta pana la tabla era foarte mare si mi-s-au marit dioptriile pana la -2, 5. De atunci am ramas asa.
Dar eu iti recomand ochelarii, care te fac sa pari misterios si destept, poti sa iei lentile heliomate, adica din cele care sunt albe la intuneric si inchise pana la 80% la soare si esti ca James Bond!
Trebuie sa transformi acest mic handicap intr-un atuu si calitate. Am vazut aici pe site copii si tineri care voiau sa poarte ochelari fara dioprii, numai sa se dea interesanti!
Eu nu cred ca parintii tai ti-ar refuza sa-ti cumpere ochelarii care sa-ti placa si tie.
Nu trebuie sa-ti fie teama ca o sa rada copiii de tine, ca o vor face doar cei prosti, si de aia nu trebuie sa-ti pese.

| fabiola a răspuns:

S-ar putea corecta cu laser, dar medicul decide la ce varsta, pentru ca la aceasta varsta miopia poate creste si te vei plimba pe la medici! Eu as alege ochelarul, se gasesc rame foarte frumoase si lentile heliomate!

| Ramo137 a răspuns:

Operatia cu laser este singura sansa. sau minunea laughing, operatie pe la 20 de ani. happy

| Razvanp69 a răspuns:

Poate sa vada clar si fara ochelari