| Damon217 a întrebat:

Cate kcal trebui sa consum pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

~2000-2500, dar depinde de sex, de cata miscare faci si de constitutia ta, ca o femeie de 50 de kg nu o sa aiba nevoie de acelasi numar de kcal ca un barbat de 150 de kg. Dar in jur de 2000-2500 kcal e dieta unui adult care face cat de cat niste miscare fizica si nu e sedentar.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de foarte multe.
Poţi aproxima introducându-ţi datele aici:
http://cronometer.com/#diary

| peperonies a răspuns:

Depinde de atat de multe lucruri incat e imposibil de calculat. e mai usor sa mananci ce trebuie si sa nu fie nevoie sa numeri cum fac toate animalele.

| Ironwin a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci, sa pui sau sa dai jos, mai conteaza varsta, sexul, tipul de activitati desfasurate zilnic. O super mega rotunjire ar da undeva la 2000-2500 de calori pe zi pentru a te mentine.