| Mirceadumb a întrebat:

ce parere aveti despre tratamentul cu azitromicina si sotret impotriva acneei? da roade? iti mai apar cosuri dupa ce termini cu el? daca il faci cum trebuie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici noi, nici un medic dermatolog, nu poate sa-ti recomande niste antibiotice care se administreaza pe calea orala pentru acnee pana nu ti se face o analiza bacteriologica cu recoltare din pustule pentru a vedea ce antibiotice au eficacitate si ce nu. N-ai cum sa iei antibiotice la intamplare pana le nimeresti pe cele bune, iti distrugi organismul. Nu se ia pe cale orala antibiotice fara o analiza bacteriologica si un buletin de analize care sa indice clar ca bacteria gasita pe pielea ta este rezistenta sau sensibila la anumite antibiotice. Trebuie sa tratezi cauza nu efectul ei. Poti sa mergi la un laborator dermatologic din cadrul unui institut de igena din orasul tau sau la un laborator dermatologic al unei clinici particulare si sa ceri sa ti se faca aceasta recoltare.

Poti in schimb sa folosesti creme, iti recomand maskrym, bioderma sebium global sau duac gel. Aceste creme trebuie introduse intr-o rutina a tenului care presupune crema hidratanta ( mie imi place bioderma sensibio pentru ca este absorbita repede de ten ), crema cu spf pe tot parcursul anului, exfoliantii chimici sunt foarte utili (ar fi ideal sa folosesti BHA pentru ca e solubil in lipide si curata la suprafata dar si in profunzimea porilor - eu nu recomand scrub-urile pentru agreseaza tenul ) si musai un gel de curatare. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 10 lei, se gaseste in magazinele DM si este bine formulat, fara ingrediente iritante si foarte bland.
https://getsomebeauty.com/......00x300.jpg

Acestea sunt beneficiile bha-ului :

- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

Gasesti mai multe sfaturi aici, vezi raspunsul meu ( e ultimul ) : https://www.tpu.ro/......eramtolog/

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Da roade daca tratamentul e recomandat de dermatolog. Daca nu, cel mai probabil nu o sa dea niciun rezultate. Asa ca mergi la dermatolog si vezi ce iti recomanda si el.
Sanatate!

| Gabriel_Zarea_2003 a răspuns:

Nu stiu cum