| whatisthis19 a întrebat:

Ce părere aveți despre vapat? Este sănătos vapatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Sanatos sau ideal sau indicat iti dai seama ca nu are cum sa fie... Iti spune un fumator de peste 15-16 ani deja care a cochetat si cu vapatul. Fata de a fuma un pachet pe zi, da, e mai putin daunator. Ce vezi in toata lumea ca sunt mii de oameni bolnavi insa nu s-a intamplat peste noapte din cauza vapatului, aveau deja un antecedent ca fumatori inraiti de n ani sau au folosit lichide aiurea, preparate artizanal sau ilegale (arome si uleiuri de canabis in special) etc. Principala componenta a unui lichid de vapat este, pe romaneste, uleiul de bebeluși adica glicerina vegetală, problema apare la adaosuri de aroma si doza de nicotina, aia face ca lichidele sa iti dauneze uneori mai tare decat fumatul. Cel mai bun lucru, daca poti, e sa te lasi de vapat/fumat, plamanii sunt pentru aer curat, mai curat decat este el de fapt in marile orase poluate.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e, poți face apă la plămâni

| Simpatic a răspuns:

Daca era sanatos mai mureau sau se imbolnaveau tineri? A fost si un scandal celebru in SUA daca iti aduci aminte? Altii nu au facut cancer nici dupa 60 de ani de fumat, iar de la vapat astia au facut in cateva luni, bine nu se va intampla tuturor asta, dar nici vapatul si nicio alta sursa de a fuma intr-o forma sau alta nu a fost, nu este si nu va fi sanatoasa! Decat atunci cand se va "fuma" oxigen pe nas si nu dintr-un device, poate doar daca deviceul se numeste masca de oxigenwinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte. Dacă nu ai apă la plămâni, o bagi tu la greu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sănătos nu are cum să fie. Momentan sunteți cobai pentru că nu avem altfel cum să testăm cât de nociv e, fiind o tehnologie nouă. O să aflăm în vreo 50 de ani, în funcție de ce boli ați dezvoltat sau ați mai inventat laughing.

| Ineys a răspuns:

Plamanii nostri au nevoie doar de aer ( curat ). Orice altceva dauneaza, simplu.

| Swae a răspuns:

Nu suport. Vapat-ul dauneaza in timp si niciodata n-am putut sa ma obisnuiesc. Tuseam mai rau de la vapat decat de la tigari.

| ParkjiminBTS a răspuns:

Nu

| JimiTechucheanu a răspuns:

De sanatos nu este doar ca iti face plamanu mai lucios