| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac daca am o ureche infundata (cea stanga) dupa ce mi-am bagat betisorul in ureche si am incercat sa curat? Ureche dreapta e complet normala, nu am nici o problema, dar la cea stanga, atunci cand apas pe ea, simt ca e infundata si nu mai aud foarte bine, dar daca ii dau drumul isi revine. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Daca bucatica de vata din varful betisorului nu a fost pierduta in ureche, atunci, cel mai probabil, cu ajutorul lui ai deplasat/ miscat ceara de la locul ei.
Daca ma aflam in situatia ta, eu as fi pus in ureche 2-3 picaturi de apa oxigenata ( daca ai in casa).
Si stai in pozitie culcata 10 minute.
Pe moment, vei simti ca urechea va fi infundata complet, insa cand te vei ridica in picioare, totul va reveni la normal. Apa oxigenata inmoaie ceara.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O plimbare la ORL-ist te scoate din impas (știe el/ea ce să facă)

| noname2021 a răspuns:

Mergi la orl.

| Lola200228 a răspuns:

Mesteca guma sau strănută sau tine.te de nas și și sufla in timp ce te ti de nas.O sa creezi o presiune și se va desfunda.Nu sufla chiar foarte tare.Incearca de mai multe ori chestia asta. Daca nu merge du.te la farmacie și cumpara picături de urechi.
Sanatate

| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Nu mai folosii betisoare de urechi, sunt cele mai tampite chestii, efectiv iti impingi ceara in ureche fara sa iti dai seama. Mergi la orl, o sa te spele cu apa calda si gata, sau incearca tu asta.