| anonim_4396 a întrebat:

Ce sfaturi îmi dati pentru slăbire? Am 55 kg, 1.70, 14 ani (sunt băiat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Fa-ti toate masuratorile. Nu conteza atat kilogramele, cat dinc e sunt compuse. Daca in cele 55 kg ai multa masa musculara, nu e nevoie sa slabesti, d aca ai body fat, da, e nevoie. Poti sa te masori cu un aparat care iti spune procent de grasime, de muschi, de hidratare etc. Body fat la un baiat/barbat sanatos nua r trebui sa fie peste 10 si sub 6%. Inainte de a te masura sa fii foarte hidratat. Daca nu ai unde sa gasesti un cantar, masoara cu un plici grasimea de pe brate si abdomen. Ar trebui la triceps si la abdomen pielea sa fie direct pe muschi. Daca e asa, nu esti gras. Daca estita tesut adipos intre piele si muschi, esti gras.

Legat strict de slabit, ar trebui vazut ce obiceiuri alimentare ai, ce te ingrasa. Ca idei de baza, ar trebui sa elimini DEFINITIV (vrei sa fii sanatos toata viata) astfel: zaharul sub orice forma (alb, brun, miere, faina alba, cereale rafinate, fulgi, sucuri), alimentele prajite (uleiul prajit e grasime trans si e otravitor), grasimile hidrogenate. Sa consumi glucide sanatoase (fructe, legume). Sa consumi proteina acida sub 0.8g/kg corp. Ca obiceiuri alimentare care de obicei sunt gresite si probabil le faci si tu: pa nu se bea niciodata dupa mancare. Inainte cu 30 minute E o explicatie, daca o vrei o scriu. Fructe nu se mananca niciodata dupa sau inainte de masa. Fructe se mananca zilnic, dar separat, cu o ora inainte de masa, sau dupa ce s-a terminat digestia (digestia dureaza in functie de ce ai mancat, de la 2 ore la legume, pana la 8-16 ore la carnea de porc). Dimineata se bea apa la trezire, seara la culcare. Apa sa fie minim 1 litri la 20kg corp, si sa fie apa, nu orice lichid (nici macar ceai). Motivul: nu e necesara digestia, ea intra direct in celule hidratand, daca e ceai, e necesara digestia. NU manca dimineata proteine, ca sa nu stresezi stomacul si pancreasul. Mananca dimineata carbohidrati, care se digera in gura si intestin (ex fructe, fulgi de cereale integrale - ovaz, orz, fara zahar adaugat, cu lapte de orez sau migdale, orez salbatic pilaf sau cu lapte de orez sau migdale, legume dulci - cartofi, dovleac, cartofi dulci).

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa slabesti, nu este bine sa mai slabesti

| Alexandrionelu a răspuns:

La înălțimea ta nu e nevoie sa slăbești.

| carbon21 a răspuns:

Vrei sa devii maini de schelete picioare de marionete? Sau cadavru umblator, ești bine asa

| McGregor788 a răspuns:

Bea foarte multa apa. Gen 2L pe zi. Eu asa am reusit sa slabesc de la 63 la 57 fara efort

| Extreme1234 a răspuns:

Nu e un sfat dar eu zic ca e foarte bine, sunt la fel ca tine 1.70 si 53 kg si e chiar ok. A si am si eu 14 ani.

| C4rm3nita a răspuns:

Salut,eu am slabit 3 kg in 22 zile cu ceai verde capsule