| vthdo a întrebat:

Cred ca am inceput sa racesc, nu imi curge nasul, nu il am infundat, nici gatul nu ma usutra, decat ca il simt foarte uscat dimineata, si ma ustura putin, si din cand in cand mai tusesc si ma cam doare. Ce imi recomandati sa iau de la farmacie sa imi stopeze raceala cat mai repede. PS: sa nu fie antibiotic, in seara asta merg la un concert si nu de alta... laughing MULTUMESC.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Repaus la pat (măcar până pleci la concert), îmbrăcăminte adecvată, și ceaiuri fierbinți de mușețel/muguri de brad îndulcite cu miere pentru ameliorarea durerilor în gât.
De la farmacie poți achiziționa 2-3 pastiluțe de Strepsils cu miere și lămâie.
Sănătate!

4 răspunsuri:
| DrA a răspuns:

Fumezi?

| Jesye a răspuns:

Cred ca farmacista stie cel mai bine ce iti trebuie. intreab'o pe ea happy

| Anutsa24 a răspuns:

Un fervex/coldrex

| vthdo explică:

Nu m-ai ajutat deloc cu raspunsul asta laughing iti dai seama ca intrebam si la farmacie, dar vroiam a mai aud pareri sa stiu exact cam dupa ce sa ma orientez, ca aia n-o sa imi recomande doar un produs, o sa imi recomande cate stie, unele mai bune altele mai rele...