| 1Marius a întrebat:

Salut TPU
Cred ca am o problama de sănătate deoarece acum câteva zile mi s-a întâmplat ceva ciudat. Eu am prostul obicei sa ma culc destul de târziu, pe la 2-3, dar intervenind și școală trebuie sa ma trezesc pe la 7-8.
Acum câteva zile m-am culcat la 3:30 și m-am trezit la 7:45 pentru a-mi face temele. Când sa plec spre școală am mâncat pe fuga un bol de cereale cu lapte și dus am fost. A doua ora am avut sportul, iar profesorul ne-a pus sa jucam niște fotbal, iar la final sa facem 50 de flotări corect executate. Când am ieșit din sala de sport ma simțeam executat și aveam o stare de greațări însoțită de o durere de cap. Pana la urma am vărsat și m-am îndreptat spre clasa. Când voiam sa intru în clasa am simțit ca amețesc și efectiv mi s- a luat vederea pe 20 sec. Vedeam doar alb, iar sunetul era înfundat. M-am așezat la tocul ușii și am stat pana m-am refăcut după care a apărut o durere puternica de cap. După 20 min durerea a dispărut și mi- am revenit. Acest mesaj îl scriu la ora 1 fiindcă nu pot dormi.

Vreau sa va întreb dacă totul se datorează oboselii sau este o afecțiune. Țin sa spun ca sunt o fire sportiva și mereu mi-a plăcut sa fac sport, dar niciodată nu mi s-a întâmplat asa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu mergi al medic sa-ti dea tratament sa poti dormii?
Stiai ca epuizandu-te in halul asta, fara somn lung si odihnitor poti sa faci dezechilibre psihice ori hepatita de tip A?
Ficatul tau este extrem de obosit si intr-o zi va claca si vei ajunge in spital.
Nu, nu glumesc, nu-mi permit cu asemenea lucruri atat de serioase si importante.
Mergi al medic pentru ca nu-i normal sa nu poti dormii macar 8-9 ore pe noapte. Culcarea trebuie sa se faca la ora 10 cel mai tarziu, ca sa te trezesti la 7 dimineata, odihnit si apt sa poti merge la scoala si sa faci fata orelor.
Se elimina din viata ta orice iti excita sistemul nervos si sistemul optic: cafeaua, bauturile energizante sau cu cofeina, mancatul dupa 7 seara. Se elimina PC-ul, telefonul si orice aparat care are screen, pentru a nu se obosii ochii si creierul, care ramane activ inca 2 ore dupa ce inchizi ochii de la privitul unui ecran, fie el si de telefon, televizor sau computer.
Daca vrei sa fii un tanar sanatos, culca-te la ora 10 cel mai tarziu, sanatatea este mult prea importanta la aceasta varsta cand trebuie sa cresti si sa te dezvolti frumos, armonios si sanatos!

| Thealexis a răspuns:

Poate fi o deficiență de vitamine (calciu, magneziu, etc) sau o afecțiune mai gravă. Pentru început, ia niște pliculețe de calciu și de magneziu (sunt plicuri separate, nu se iau împreună, ci la interval de 8 ore între unul de calciu și unul de magneziu, NU se ia magneziu seara). Dacă după 2 - 3 zile mai ai astfel de probleme, atunci trebuie să mergi la un medic. Eu cred că 3 plicuri de calciu și 3 de magneziu (câte unul de calciu și unul de magneziu pe zi timp de 3 zile) vor rezolva problema.

| AnnaBtw a răspuns:

Eu n-am dormit toata noaptea si la 13:30 incep orele, te inteleg perfect laughing e datorat oboselii, ma confrunt cu insomnie de-asta grava de 3 ani incoace si orice-i fac nu trece, nici medicamente nimic. Eu zic sa incerci sa iei niste calmante din plante, deloc nocive, si dupa sa incerci sa te culci. Nu ar trebui sa-ti fie prea greu

| Tircomnicioiu_Nicolae_1995 a răspuns:

Pai ăsta se datorează oboselii Îți zic eu prin așa ceva am trecut și eu când nu am dormit 2 zile și doua nopți pentru ca jucam euro truck simulator ca disperatul. sfatul meu dacă vrei sa Îți fie sănătatea ok punete mai devreme la somn