| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am o problema.

Cand este soare afara si cald mi se face ceva la ochi(nu pot sa explic foarte detaliat)adica pe mijlocul vederii mele mi se face un punct mic blurat si din ce in ce mai mare (adica nu mai pot sa focalizez bine)apoi mi se face in forma literei C pe marginea vederii ca si cum ar fi puricii de la televizor asa vad in forma lit C sad
Ar trebui sa plec la scoala de la ore prefacand ca ma doare burta sau ca plec undeva doar sa stau in pat in negura pentru a-mi trece boala asta.
. Dupa ce imi trece ma doare capul foarte rau si vad foarte clar.
Va rog din toata inima mea sa ma ajutati.
Boala asta la ochi o am de vara trecuta.
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Krax256 a răspuns:

Fa-ti un control la doctor daca ai dureri de cap. Punctele blurate de pe retina de obicei sunt defecte in sistemul de bastonase al retinei. pe care toata lumea le are, mai mult sau mai putin vizibil. Sa nu cumva sa ai ceva mult mai grav, posibil o desprindere a corneei. Deci fuguta la doctor.

| anonim_4396 explică (pentru Krax256):

Deci eu vad perfect cu ochii deci perfect...tu ai avut vreodata asa ceva din cauza soarelui?

| Krax256 a răspuns:

Citez "pe mijlocul vederii mele mi se face un punct mic blurat si din ce in ce mai mare (adica nu mai pot sa focalizez bine)apoi mi se face in forma literei C pe marginea vederii ca si cum ar fi purecii de la televizor asa vad in forma lit C"

Deci degeaba vezi tu bine daca ai asemenea probleme si cu dureri de cap. Nu stiu de ce va e asa frica de doctori.