| Panteryas a întrebat:

Cred ca am o problema.
Eu dimineata pe la 8 ies cu bicicleta in parc(am de cateva zile programul asta),iar cand incep sa ma ridic de pe sea si sa pedalez asa din picioare depun efort destul de mare(merg doar pe cea mai grea viteza),ideea e ca dupa ce ma dau jos de pe bicicleta si ma asez pe o banca incep sa ma simt rau,incepe sa ma furnice sau gadile ca sa zic asa in capul pieptului,zona inimi, in fine este o senzatie foarte neplacuta incep sa respir tare ca sa imi revin.
Aveti idee de la ce ar putea fi?
Ori am eu ceva ori e lipsa de antrenament pentru ca nici nu prea am lucrat asa in privinta asta si plec si nemancat in parc dimineata.
Daca stiti de la ce poate ar fi perfect.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Probabil ca faci hipoglicemie dupa efort. Ai putea sa si lesini. Ai grija sa mananci ceva cam cu 1-2 ore inainte sa iesi cu bicicleta. Nu te mai opri brusc dupa efort. Fa cativa pasi pe langa bicicleta, nu te aseza pe banca imediat. Si ia cu tine ceva de baut si ceva de rontait, pe care sa le consumi cand te opresti din pedalat, ca sa-ti revina glicemia la normal.

... iar cu efortul, ia-o progresiv. Ce-i mult, nu-i bun!

| Panteryas explică (pentru Empathizer):

Da,ai dreptate asta e senzatia ca si cum ai lesina insemna ca ai dreptate de ce zici.
Multumesc de sfat!

| Empathizer a răspuns (pentru Panteryas):

Cu placere!