| 44mon a întrebat:

Salut, TPU! Cu ce as putea sa inlocuiesc carnea, pe perioada lunga? Mie nu imi place carnea, imi provoaca greata si scarba. Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| haileewatson a răspuns:

Soia, tofu, linte, fasole alba, neagra, verde, naut, quinoa, alune,, quinoa, edamame, seitan, etc, astea au multe proteine. Cauta retete cu ele. In comert se gasesc si carnati vegetarieni, burgeri vegetarieni, parizer…pizza…falafel…snitel vegetarian, chiftelute. Chestii usor de facut care mie imi plac: sandwich cu tofu, hummus, rosii, salata, castravete (prajesti putin tofu-ul), falafelul cu orice fel de garnitura, supa de linte rosie, tocanita de linte cu legume.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vegetarienii si veganii consuma cereale, samante si ciuperci, in loc de carne.
Vezi retetele lor!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este carne de vită, porc, pui, pește, moluște de mare. Ai probleme cu toate. Atunci lactate și ouă. Dacă nu, fasole și soia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este carne de vită, porc, pui, pește, moluște de mare. Ai probleme cu toate. Atunci lactate și ouă. Dacă nu, fasole și soia. Și, sau ciuperci.

| Frank51 a răspuns:

Carnea este un aliment foarte toxic și greu de procesat, chiar dacă are proteine și minerale. Dacă o poți exclude din dietă, chiar și fără să o înlocuiești cu altceva, îți vei îmbunătății sănătatea.

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

Asta pățesc și eu de ceva timp.Nu prea mai pot consuma carne.De orice fel.Incerca soia, cereale, tofu. Sunt o grămadă de rețete.

| Davyd2001 a răspuns:

Cu Soia, e foarte bună și are foarte multe proteine!