| Catalinlupu23 a întrebat:

cum aflu ce metabolism am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Eu mi-am calculat metabolismul precis cam, cu mici erori practic, nu ma iau dupa calculatoare de pe net care dau prost, mie dadea 1650 iar real am 2300-2400. E singura metoda cea mai precisa.

Cum am facut, fi f atent, e putin mai mult de scris dar e in interesul tau sa citest:

1 - Azi ziua 1 mananci ceva in anumita cantitate la anumite ore ore. Bei aceiasi cantitate de apa la anumite ore. Calculezi Kcal la ce mananci, notezi.
2 - la 12 ore de la masa te cantaresti dupa toaleta si in chiloti adica dimineata sau cand or fi trecute alea 10 ore.
3 - Dupa cantarire adica in ziua aia mananci ce vrei tu si cand vrei, bei apa cand vrei, tot asa calculezi kcal si notezi.
4 - Dupa 10 zile, deci a 11-a zi, mananci iar ce e la punctul 1, exact ce ai mancat si atunci, in aceiasi cantitate, la aceleasi ore, apa bauta la fel tot atat la aceleasi ore ca atunci, kcal le-ai calculat deja la punctul 1, ca e aceiasi mancare.
5 - In a 12-a zi, la 12 ore cantar, notezi.

Aduni kcal pe fiecare zi, si faci media, imparti la 11, sa zicem ca-ti da 2500, deci atat ai mancat zilnic.
Apoi vezi, ai luat, ai dat jos, te-ai mentinut? Fata de greutatea de la punctul 2.
Daca te-ai mentinut inseamna ca arzi 2500.

Daca ai luat 1 kil, inseamna ca ai ars 2500 - 636 adica 1863.
Daca ai dat jos 1 kil inseamna ca ai ars 2500 + 636 adica 3136
Ca 1 kil = 7000 Kcal, si impartit la 11 da 636, deci atat ai avut in plus sau in minus pe zi, si se aduna sau se scade la 2500 cat ai mancat.

Cam asta este. Daca ai dat jos 2 kile atunci ai in minus 14000/11, si aduni la 2500, adica ai ars 2500 s inca 1272 in plus. Adica 2500 de mentinere si inca alea deci ai slabit.
Daca ai luat, atunci ai ars mai putin, si restul pana la 2500 s-a depus.
Cifrele-s doar exemple.

Am facut ce am facut in ziua 1 si ziua 11, pentru a evita erorile ca ai mai multa apa retinuta sau in minus, sau mancare mai multa sau mai putina in stomac, si asa da mult mai precis greutatea corecta a doua zi.
Daca nu ai inteles ceva intreaba.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca ai unul diferit o sa ne bucuram ca am descoperit o noua specie.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu are diferit deloc.

| ClatitaCuMiere a răspuns:

Consultand un nutritionist.

| Mosotti a răspuns (pentru ClatitaCuMiere):

Ala nu stie, trebuie calculat practic cum i-am zis, eu asa am facut, si coincide, am verificat.

| AlexSiPunct a răspuns:

Daca intrebi cate calorii consumi intr-o zi formula pentru metabolismul bazal(in cazul in care nu faci exercitii fizice) este 40 kcal/m2/ora in functie de suprafata corporala si 1kcal/kg/ora in functie de greutate.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexSiPunct):

In mare arde cam 2200-2400 K/zi bazal, dar exact afla prin metoda care am zis, aproape exact.