| UngureanuR a întrebat:

cum faci pietre la rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.sfatulmedicului.ro/......ichi_12087
http://healthy.kudika.ro/......nichi.html
Citeste si te vei lamuri
O zi frumoasa sa ai:)

| Jipa95 a răspuns:

Atunci cand bei o apa nu tocmai purificata fie ea de la robinet, sau fantana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foor muziiic ti-a raspuns corect.

| Madayna a răspuns:

Daca nu consumi destule lichide (apa, ceai) si mananci nesanatos, ai sa faci pietre la rinichi. Si eu am nisip si numai scap de el.

| UngureanuR explică (pentru Madayna):

Eu nu am nimic, nici nisip, nici pietre... Doar voiam sa stiu cum ma pot ''imbolnavii'' de acest fenomen.

| Unstopable a răspuns:

Vrei sa faci? stiu pe cineva care vinde happy

| djphilosoph a răspuns:

De la prea multa sare.

| dassy a răspuns:

Pai cand faci pietre la rinichi e din cauza apelor de la ROBINET SI FANTANA

| FoorMusiiic a răspuns:

Hey salut, am avut si eu de curind, e grav daca nu reactionezi la timp.Deseurile din organism se dizolva in general in fluidele care formeaza urina, dar, uneori, ele pot forma cristale care se depun in interiorul rinichiului. Ele se aduna in timp si formeaza depuneri tari ca piatra.

Dupa ce se formeaza, pietrele calatoresc de obicei prin sistemul urinar, incercand sa treaca in urina. Se intampla destul de des ca pietrele sa blocheze uretra sau ureterul, determinand dureri intense in abdomen. Blocarea sistemului urinar poate duce la infectii, probleme de rinichi sau chiar insuficienta renala.