| nig43r a întrebat:

Cum pot să am o voce mai înceată?
Colegii, profesorii, părinții îmi spun că am o voce foarte tare.
Vă rog ajutați-mă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbesti mai incet, controlat, mai in "soapta".
N-ar strica sa-ti faci si o audiograma la un cabinet OR specializat, fiindca poate fi si de deficienta de auz!

| baru a răspuns:

Prin autocontrol. Totul pleaca de la creier. Te, ai gandit ca daca vorbesti tare, lumea crede despre tine ca esti surd? Poate o problema psihica? Mediteaza si nu vei mai ridica tonul.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti poti controla glasul, daca iti folosesti creierul si intelegi ce-ti spun oamenii, sa cobori glasul, cand deschizi gura, sa o faci constient, ca sa nu mai tipi sau urli.
recomand sa faci un control la ORL, sa vezi daca nu ai probleme cu auzul, sau infectii la urechi, odata ce nu auzi bine, ori poate asculti muzica la volum foarte tare si auzul iti este afectat.

| Celcestietot a răspuns:

Incearca sa vorbesti in soapta si astfel vei vorbi ca un om normal. Pai nu happy?

| Bizon95 a răspuns:

Spilu' e sa vorbesti cu, calm
chiar daca ai o voce ridicata, un ton calm ii face pe ceilalti sa nu considere ca faci scandal... ca de fapt asta e problema!