| Fcp_Sergiu_1995 a întrebat:

Salut TPU,cum pot scapa de paraziti intestianli, adica fara sa merg la medic sau ceva ce poate alina durearea abdominala pana merg la medic tongue multumesc dau fuda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Iei de la farmacie un medicament numit VERMIFUG! Mai poti sa iei o lingurita de zahar imbibat cu petrol sau cu gaz lampant, asta are un efect puternic incat au iesit toti afara cand faci treaba mare! iti recomand sa mai bei si o cana cu zeama de varza murata sau bors acru, curata intregul sistem digestiv si mai ales curata intestinele complet!

| Fcp_Sergiu_1995 explică (pentru untu):

Apreciez tongue

| untu a răspuns (pentru Fcp_Sergiu_1995):

Insanatoasire grabnica, dar data viitoare sa ai mai mult grija de tine si sa pastrezi sanatatea si sa speli bine mainele cu apa si sapun, mai ales sa speli legumele si fructele! Sanatatea este cea mai importanta comoarea dintre toate!winking

Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

De unde stii ca ai paraziti si nu e altceva daca nu ai fost la medic? Pentru durere gasesti cauza. Ai mancat ceva ce nu ti-a cazut bine? De cand te doare... Daca te doare de mult mergi la medic, durerea nu trebuie "alinata" pana mergi la medic, medicul trebuie sa te intrebe de durere, sa puna mana pe tine sa vada daca te doare mai tare cand pune mana. Tu daca iei un medicament si nu te mai doare medicul nu mai are cum sa-ti faca nimic.

| Fcp_Sergiu_1995 explică (pentru CuriousStuff):

Am mai avut paraziti intestinali e aceeasi durere si ma doare de 2 zile tongue

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fcp_Sergiu_1995):

Cand ai mai avut? Ai luat tratamentul pana la capat?
Daca da, trebuie sa repeti examenul coproparazitologic si cu rezultatul sa mergi la medicul de familie. Daca intr-adevar ai paraziti o sa-ti dea el medicatie pentru asta. Pana atunci, bea un ceai caldut, eventual pune-ti o sticla cu apa calda pe burta, ar trebui sa-ti mai aline durerea. Maine mergi la medicul tau de familie.

| Fcp_Sergiu_1995 explică (pentru CuriousStuff):

Am spus ca nu pot ajunge azi si maine la medic de aia cautam alt ceva, da am luat un tratament pana la capat

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Seminte de dovleac neprajite, mancate dimineata pe stomacul gol, cam 50 de bucati, timp de 7 zile, dupa care se face pauza de 10 si apoi se repeta inca 7 zile.
Pe toata perioada cand faci tratamnet de paraziti intestinali, NU ai voie sa manaci nimic dulce, lapte sau branzeturi.

http://www.qbebe.ro/......i_la_copii

http://terapii100.blogspot.com.au/......inali.html

| Justme111 a răspuns:

Usturoi