| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. Cum sau ce naiba se poate lua ca sa dispara vanataile si urmele de bataie mai repede? A trebuit sa plecam intr-o misiune si pana vineri suntem cazati intr-o unitate militara din jud Cluj (nu zic unde ca e mai bine). Ieri seara fiind seara de meci (Franta cu Germnia) ne-am "aprovizionat" copios cu bere, seminte, coniac ca sa "coloram" berea si alte chestii. Unii din noi tineau cu Germania (printre care si eu) si altii cu Franta si la finalul meciului ne-am incaierat intre noi ca de... motive. Rezultatul fiind un om cu capul semi spart, cativa din noi au ajuns ratoni cu juma de norma (ochi vanat) si altii cu avarii usoare. "Bafta" noastra a fost ca s-a intors sergentul care fusese plecat cu 2 dintre noi si abia abia ne-am calmat toti atunci ca altfel iesea mai rau plus ca aia de la Cluj nu s-au bagat pe motiv citez: " Da-i naibii de moldoveni, nu vezi ca is salbatici? Lasa-i sa se omoare intre ei ".
Azi l-am dus pe asta cu capul spart la infirmeria unitatii de s-au speriat fetele de acolo si ne-au intrebat ce a patit la care noi :
-"Nimica toata, a cazut din camion"
-Pai si voi?!
"Ne-a tras dupa el" ( va dati seama ca n-au mai zis nimic alea)
Revenind la intrebare... Ce naiba putem lua sau face ca sa se duca urmele de dupa meci?
Fara spital sau infirmerie ca daca mergem acolo se afla si nu avem chef de probleme "acasa". Avem noi si asa "blazonul" patat, dapai sa se afle si asta acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ati colorat bine berea. De fapt, v-a colorat ea pe voi. happy
Gheata ținută pe vinatai. Dar trece cam greu și asa. Dacă vrei rapid, mergi înapoi la fetele de la infirmerie și cere-le fond de ten. Dacă va ajuta sa îl ai aplicați pe vinatai (bănuiesc ca voi ca băieți nu știți), puteți fi fericiți, va rezolva în 10 minute.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru cristi202):

Pfoaiii geniala idee! Chiar nu ne-a dus capu pe niciunu din noi sa le rugam frumos sa ne "mascheze" sau macar sa ne imprumute oleaca de fond de ten sa ne "camuflam" singuri. Vai daca as putea sa pun o poza cu ce se intampla acum laughing. Mor astia de ciuda ca trebuie sa tina dozele de bere la ochi si pe unde mai au vanatai si dureri in loc sa le deschida. Avem vin aici dar cum ai zis si tu, nu-l strica baietii si daca le propun mi ca mi-o iau cat oi fi eu de 2 m ( 2-3 cred ca ii fac dar 7 deoadta nici o sansa ). Cu palinca nu merge? Colegii de la Cluj au destula

| cristi202 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Palinca încinge, dilata vasele de sange, nu e buna, decat la frig.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru cristi202):

S-a notat, multumesc frumos pentru raspunsuri. Vanataile ca vanataile dar sa vedem cu asta care are capu spart ce facem. Cred ca o sa-l panseze fetele de la infirmerie ( placerea lui, drac norocos laughing )

| cristi202 a răspuns:

Soția mea zice de piine cu vin aplicata pe vinatai. Dar ma îndoiesc eu ca veți strica vinul pe asa ceva happy

| Simpatic a răspuns:

Povestiri din cătănie, mie mi-a placut ce ai scris happy

Legat de vanatai toata lumea stie ca pe ochii vineti se pune o bucata de carne rosie rece, dar asta cred ca in primele ore de la vanataie, daca se face mai tarziu nu stiu daca mai are efect

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti tu in armata cum sunt eu balerina la opera din Moscova

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru suntserios):

Https://ibb.co/56s0MY3 - Poftim o poza din arhiva personala

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Vreau sa te vad in spagat si cum faci o pirueta

| suntserios a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si la mine. Din arhiva

https://ibb.co/wpQYYBv

| morfeo a răspuns (pentru suntserios):

Ce te face sa crezi ca nu este? Nu toata lumea e troll

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru morfeo):

Lasa-l sa nu creada, mi se rupe oricum de crezutul lui. Pe mine ma intereseaza un remediu pentru problema expusa aici

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă ți - as zice ce se întimpla la pichetul de grăniceri unde am făcut eu armata, ai zice și despre mine ca nu am făcut armata acolo. Sunt chestii prea sensibile ca să le expun, chiar dacă au trecut aproape 30 de ani. Nu știi ce se întimpla și se întimplă în armata.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru cristi202):

Ohooo, te cred pe cuvant, nu-i nevoie de "dovezi". Ehh... Sunt chestii pe care nu toti le cred, nu toti le concep. De la "mirese" ( cred ca stii despre ce vorbesc ) care apar la 12 noaptea pe traseele de patrulare, la sacose cu bautura aruncate peste gard, jocuri de carti si alte chestii in coprul de paza... Ehh is multe si gandeste-te ca am abia 23 de ani si 4 de armata si am vazut atatea laughing. Is curios cum o sa se mai schimbe armata pe viitor

| cristi202 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Parca ma întorci în urma cu 30 de ani. happy

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru cristi202):

S-a mai schimbat armata dar "baza" la fel a ramas. Aceleasi mistouri, aceleasi faze. Sa iti aduc aminte de linia de mira? laughing, de patura pusa pe cap colegului aluia enervant? de inviorare la bustul gol? laughing ca mai am daca vrei

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar e in armata, nu minte cu asta ca il stiu.

| floresdemayo a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Puteti lua fond de ten (atentie la nuanțele alese), dar să solicitati insistent să fie rezistente la caldura si transpiratie, că altfel vă va curge vopseaua de pe chip, in fața superiorilorhee hee
Oricum, dacă unul dintre ei are ochiul format, o să vadă că v-ati machiat și va transmite și celorlalti, desi voi credeti că reusiti să îi fentați.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru floresdemayo):

O sa vedem ce și cum, oricum cred ca mergem pe machiaj ca trebuie sa arătăm cât de cât ok vineri seara sa aratam cât de cât normali și orice culoare e mai buna decât mov laughing )

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru suntserios):

I-ai vazut raspunsurile cum l-am vazut eu pe Damiano David.Si la fel il si stii cum o stiu eu pe stra-strabunica din groapa.

| floresdemayo a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ei, cum a fost? Să ne trimiti și nouă, poze cu ei, după machiaj. Dacă au aplicat fond de ten, din plin, incat sa isi acopere vânătăile, precis nu s-au mai recunoscut nici in oglindă. Te asigur că, dacă cândva, se vor descoperi pe aici, vor sta la îndoiala daca sunt ei, sau alții. ))

| Freya1 a răspuns:

Carne congelata pe vanatai, dar totusi daca sunt mari nu trec chiar repede, dar se mai trag.
Plus puteti merge la un magazin cu machiaje si sa va luati cate un corector sau ceva pentru acoperire laughing.

Adevarul e ca nah, ei cum nu s-au bătut si voi da laughing. Oameni din ardeal sunt mai molcomi si se enervează mai greu laughing.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Freya1):

Cred ca cel mai bine e cu machiazul pentru ca trebuie sa dam bine doar vineri seara cand suntem vazuti la intoarcere, dupa aia putem spune ca ne-am batut fiecare aici pe plan local si gata scapam de toate laughing

Ce sa se bage ca atunci erau doar 2 din care unu era soldat abia angajat si mai avea si 1, 70. Au luat frumos si au plecat... te bagi intre nebuni cand tu ai 1, 70 m si cel mai mic din noi incepe de la 1, 80? laughing plus ca noi aveam ce aveam intre noi nu cu ei ( acum suntem ca fratii oricum laughing )

| Freya1 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pune-le pe fetele sa va machieze nu voi, oricum partea amuzantă e ca nu stiu cum v-ati putea face doar pe la ochi, ca se vede diferenta si tot acolo esti.

| Salontanul a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Carne congelata cum spune unul dar si gheata simpla este un remediu vechi, stiut de foarte multi pe vremuri.

| Simpatic a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu conteaza inaltimea, un luptator adevarat de k1 de 1.70 va batea pe toti la un locwinking chuck norris

| Emma30555 a răspuns:

Oamenii care se bat pentru nimic nu prea pot fi respectați, mai lucrați si în armata ar trebui sa fiți mai responsabili. Mai și spui ca aia din Cluj v au desconsiderat pe buna dreptate. Exista la farmacii creme pentru vânătăi, exista și fond de ten sau machiaj profesionist dar încearcă sa depășești tu și amicii tai etapa asta, suntem în secolul 21, am evoluat, sa te bați nu e nimic de lauda sau masculin. In unele parti din Moldova cred ca violenta e ridicata dar are legătură și cu educația precara.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Emma30555):

Soldații adevărați ( nu ăștia care considera armată doar un loc de muncă ușor sau chestii de astea, ma refer la aia aia care chiar sunt făcuți pentru asta) trebuie sa găsească ceva cu care să-și ocupe timpul și la bautură spiritele se mai încing și chestii de astea se întâmplă ocazional și sunt normale ( dumneata ca civil nu vezi lucrurile ca noi, nu trăiești ceea ce trăim și cum trăim noi). Aia de la Cluj... Sa mai aud eu pe vreunu ca ii mai apară pe ăia după ceea ce au făcut ( vezi ultima mea întrebare).
S-a rezolvat cu vânătăile. Îmi spui de secolul 21, dar ce ai vrea, sa stea soldatul la pensat ca milițienii? Sa se transforme în fata ușor ușor? Nu dom'le, soldatul în toată istoria lui, din antichitate încoace a distrus, violat, s-a bătut, a furat, a jucat jocuri de noroc, etc etc ( de asta se zice ca pe unde trece o armata rămâne în urma distrugere și o groază de copii ) și chestiile astea sunt masculine. Ce ai vrea sa facem, sa ne jucăm cu păpuși? ( ca asa se exprima masculinitatea mai nou). Nu contest ultima chestie spusa de tine ( eu unul sunt german născut aici din păcate și am avut alta educație, pe mine ma poți face nazist) deci ceea ce spui tu nu se aplica în cazul meu, dar în cazul altora este posibil dar din punctul meu de vedere violenta nu e o chestie rea pentru ca este nevoie de ea

| Emma30555 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Soldatul adevărat, și bărbatul adevărat nu ucide nevinovați, nu violează, are onoare, are respect pentru viata și are virtuții. E ok sa te bați pentru motiv real nu din plictiseala, Masculin înseamnă altceva, nu sa te bați și eu ma pot bate, crezi ca nu pot, cu cineva pe măsură mea de exemplu? Sa faci rău e foarte simplu, și oricine poate face, sunt și metode lase de a dobori pe cineva. Ști cine se mai bate in ziua de azi? Copiii mici. Ei sunt copii nu bărbați adevărați. Și mai e o categorie de oameni simpli care poate o fac din diverse motive principalul motiv fiind pe fond de alcool. Dimpotrivă eu cred ca soldatul adevărat are mai multe principii. Dar fie, nu te judec, poate când te mai maturizezi o sa vezi și tu lucrurile altfel.

| wildthing a răspuns:

Nu cred ca ai ce sa faci. Poate doar sa incercati sa va machiati ca sa mascati vanataile. laughing Faceti si voi ca-n filmul ala, "Seniorii Spatiului" cand Clint Eastwood si Tommy Lee Jones se iau la trosneala si isi invinetesc ochii, iar a doua zi se intalnesc pe rand cu coordonatorul misiunii. Intrebat fiind de ochiul vanat, primul zice ca a cazut la dusuri. Cand coordonatorul vede ca si al doilea arata la fel, dialogul se desfasoara in genul:
-Ce-i cu ochiul? Lasa-ma sa ghicesc, ai cazut la dusuri?
-Da! De unde ai stiut?
-Trebuie neaparat sa schimbam podeaua la dusuri!
Stiu a nu te ajuta cu nimic povestea mea, dar mi-ai adus aminte de ea si am simtit nevoia sa o spun. laughing

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru wildthing):

Maine seara cand or sa se duca baietii in oras o sa le zic ceva de genu : Ba, in seara asta unu trebuie sa se faca de ras, care se ofera? laughing

| cfrtobias a răspuns:

Bine ca nu v-au batut uistii mai tare laughing doar e preferinta lor sa se bata

| WolfgangKreutzfeldt explică:

Te-am bagat in seama si nu stiu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ia betivi in armată sulea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cheamă Claudiu cumva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Îmi amintești de fostul meu și ăla creea scenarii toată ziua de plictiseala

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Daca tu crezi ca eu glumesc acum te inseli amarnic. Noi chiar cautam remedii pana vineri dar TPU ne-a salvat

| isemilia a răspuns:

Daca aveti niste fond de ten, desi nu cred. rolling on the floor Altceva nu prea mai aveti ce sa faceti ca sa ascundeti urmele.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru isemilia):

Clar maine unu din noi trebuie sa cumpere ceva fond de ten chipurile pentru prietena de acasa. Cu ocazia asta le bucura si pe ea rolling on the floor

| Stonehard a răspuns:

Cereți din farmacie ceva contra prostiei?