| aalyn21 a întrebat:

Cum se manifesta lipsa somnului pe timp indelungat? Mai exact eu de vreo cativa ani dorm in general putin, zic eu.Adica dorm pe la 1, 2, 3 si ma trezesc la 9, 10, dar si atunci cu intreruperi si simt ca nu e un somn odihnitor.Cu vreo 2 luni in urma m a luat o ameteala care era sa ma doboare, de atunci am ramas cu un usor dezechilibru si fara energie. Uneori imi este dificil sa stau in picioare, si imi este frica sa nu cad.Sa fie vreo legatura intre lipsa somnului si ce mi se intampla mie? Mentionez ca am 180 cm, 90 kg(am avut 105, dar am mai slabit in timp), 19 ani si sunt fumator.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bineînțeles că este o legătură.
Lipsa somnului și programul acesta irațional/haotic afectează sănătatea crunt. Privarea de somn favorizează riscul de depresie, afectează semnificativ starea psihică și fizică, produce dificultăți de învățare și concentrare și ceea ce este mai important, afectează memoria.
Odihna insuficientă cauzează afecțiuni psihice și în timp, poți avea probleme și cu inima.
Fă o vizită la medicul de familie pentru a-ți da trimitere spre cardiologie și pentru a face alte studieri minuțioase necesare.
Sănătate!

1 răspuns:
| ElenaErika a răspuns:

Eu una ma culc noaptea la 3 si ma trezesc dimineata la 6:30 si mai am si scoala si fac asta de 5 ani si nu am patit nimic