| xr0sioRx a întrebat:

=D. Maine dimineata ma duc la dentist, am o masea cariata si sparta inauntru, a mai ramas doar marginile din ea, credeti ca se mai poate trata? Si daca nu, e dureroasa anestezia aia? e prima masea scoasa :\.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Sunt 3 variante: fie o plombeaza, fie (daca e buna radacina) pune un pivot si face o coronita pe deasupra, fie o scoate (daca e compromisa complet). In primul caz nu doare, nu se face anestezie (doar in cazul in care trebuie scos nervul). In al 2-lea caz se face tratament pe canal, iar la acesta se foloseste anestezic. La extractie se face automat anestezie. Ai sa simti doar intepatura si apoi o sa amorteasca zona. In timp ce lucreaza ai sa simti disconfort, dar nu durere. Daca esti sigur ca te doare, zi-i medicului sa se opreasca si sa mai faca o doza de anestezie. Uneori nu prinde din prima!

| xr0sioRx explică:

Multumesc de raspunsuri, am fost la stomatolog si a spus ca nu mi-o scoate, deoarece ii este frica sa nu apara complicatii (fiind mai slab, mi se face repede rau ) si mi le trateaza pe celelate afectate.

| MunteanuIoan a răspuns:

Pai iti pune plomba (cel mai probabil, daca nu e grav) si apoi te intreaba daca simti vreun diconfort, adica daca a pus prea multa pasta sau ce o fi aia. Cel putin asa a facut la mine, nu a fost cu anestezie si nu a durut.

| AndreiILB a răspuns:

Anastezia doar ustura, am trecut prin asta, nu se mai poate trata, O sa iti puna o plomba,winking bafta