| CrushBoy89 a întrebat:

big grin Spuneti-mi va rog. dauneaza la ceva exercitiile cardio daca am 16 ani? ma gandesc ca cine stie ce s-ar putea intampla. Poate e o varsta prea frageda? Vreau un raspuns din propria experienta daca se poate..nu de pe internet pentru ca am citit in mare parte despre ce e vorba. Si inca o intrebare: Sunt bune la slabit daca fac sa zicem in jur de o ora pe zi? In cam cat timp pot sa slabesc 5-10 kg? Am si eu nevoie de niste sfaturi si niste motivari sa ma apuc cum trebuie laughing Multumesc frumos! FUNDA!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exercitiile cardio sunt bune pentru oricine la orice varsta

| cool1 a răspuns:

Nu sunt,, efecte adverse,, daca o iei usor.Adica nu te pui sa ridici de ex. mai mult de 40kg pe o mana.Eu fiind fata cand mai fac ridic 25-30 pe o mana.La aparate n-ai ce patii daca le flosesti dupa greutatea ta si dupa puterea ta.Nu te forta peste masura.Vei slabi sa zicem intr-o saptamana cam 3-4 kg dar daca te tii la inaltime mai mult timp vei slabi cat doresti.Bye! Succes!

| Syndre a răspuns (pentru cool1):

El a întrebat de cardio, ce spui tu e antrenament de forță...Iar de slăbit nu trebuie să dai jos mai mult de 1kg pe sătpămână(fără să punem la socoteală lichid), că pierzi din masa musculară.

| cool1 a răspuns (pentru Syndre):

E adevarat ce spui. Oricum,, antrenamentul de forta,, e si pentru slabit, nu numai pentru muschi.Si de slabit slabesti atat cat muncesti.Idealul pe saptamana este de 2-3 kg, asta daca muncesti cu adevarat.Pot sa iti pronunt ca eu a trebuit sa slabesc in cu totul alte circumstante intr-un timp scurt dar intr-o luna am slabit in jur de 10 kg. Oricum idea e sa nu mananci de la fast-food si nici sa ai mai mult de 1-2 gustari pe zi, ce pot insemna un mar sau un iaurt.Succes!

| Syndre a răspuns (pentru cool1):

Prostii. Orice efort fizic arde calorii, asta e la mintea prostului, doar că la cardio se ard mai multe.
Idealul pe săptămână e MAXIM 1kg, 1kg de grăsime are 7700 calorii, fă niște calcule și dă-ți seama la ce deficit ar trebui să mânânci ca să slăbești 4k pe săptămână.