| WeakShady a întrebat:

Salut TPU:

Daca ai miopie de -3(port ochelarii de 1 an), ochelarii de vedere iti pot,, reface" vederea in timp, sau doar o sa vezi clar cand ii porti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elyfel a răspuns:

Uite am sa-ti dau un raspuns cat se poate de concret.Nu am cunostinte de medicina dar stiu cu cat miopia e mai mare cu atat timpul de refacere este mai mare.Acum depinde si de alti factori depinde cate ore stai la calculator la tv. Daca e congenital(mostenit) o sa porti ochelari toata viata asta e. Daca e ceva temporar ti se va reface vederea.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Miopia nu se mai vindeca decat prin operatie. ochelarii nu fac decat sa iti corecteze vederea atat timp cat ii porti

| OnuOnulică a răspuns:

Și eu sunt miop ca și tine și îți spun sigur că miopia nu se poate vindeca!

| cornelmircea1980 a răspuns:

Da iti refai vederea dar nu in totalitate