| GigicaBetonica a întrebat:

dacă ai un rinichi mai poți juca fotbal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți face orice sport, ca relaxare, dar nu ca performanță. Asta dacă nu vrei să mori repede.

6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Profesionist, probabil ca nu.

| Lorennn a răspuns:

Cere parerea unui medic.

| PuyaTimonel a răspuns:

De ce nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru PuyaTimonel):

Toate organele din noi, mor pe rând, celulă cu celulă. Când se instalează insuficiența renală de exemplu, care se rezolvă cu dializă sau cu cuie de sicriu este deja foarte târziu.
Când ai doi rinichi, ei suportă povara gunoilui din tine.
Când ai un singur rinichi el suportă și povara celui pe care nu-l ai.
Orice sport de performanță îmbătrânește mai tare decât o viață obișnuită dusă cu cumpătare, asta nu spune nimeni nimănui. Se vede doar gloria, nu și prețul plătit pentru ea.
Așa că dacă faci sport de performanță cu acest handicap, de aceea nu, ca să nu mori mai repede, cu bună știință.

| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

Cred ca nu

| oidee a răspuns:

Doar de placere, uneori. Nu e bine sa faci efort mare in aceste conditii.