| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Dacă am 15 ani și beau 2 cidruri pe saptamana cu 4.5% alcool pot deveni un viitor alcoolic? Doar de la 2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu contează cit. Regularitatea contează. Deci, poți deveni alcoolic. Chiar și cu un paharut de bere saptaminal. Dacă e regulat, în momentul în care nu îl vei avea la timpul potrivit, ii vei simți lipsa, e primul semn ca te îndrepti spre dependenta.

| sierra1 a răspuns:

" pot deveni un viitor alcoolic?"

mâine 2 beri, apoi șase halbe și gata, ținta e atinsă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Frank51 a răspuns:

Dacă ai pofte și nu poți sta fără alcool da. Drogurile astea slabe precum alcoolul și țigările te fac dependent doar dacă consumi pe o perioada lunga de timp(ani).

| SingleForOne a răspuns:

Devii alcoolic de la obiceiul de a bea alcool, fie și 1 shot de 100ml pe zi sau 2 pe săptămână. Nu contează ce fel de alcool sau procentul de alcool, ci cât de des bei, și dacă ai acea neliniște precum "trebuie să beau ceva, că nu mai pot, n-am stare"!
Dacă faci un calcul, 2 cidruri pe săptămână, x4 săptămâni, x12 luni, ajungi pe la 96 de cidruri pe an.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SingleForOne):

Alcoolic inseamna daca bei cantitate mare de alcol zi de zi, Un om matur daca nu conduce zilnic consuma un pic de alcol dar asta nu inseamna ca sunt alcolici

| gabriel2004o a răspuns:

Stai calm
Dacă te dai pe băuturi mai tari cum e vodca sau tuica lu' bunic-tu atunci o sa ai ceva probleme

| existential a răspuns:

Nu se poate ghici viitorul pe TPU happy
Alcoolic poate deveni si unul care in prezent nu bea deloc.
Poti deveni alcoolic daca de la 2/sapt ajungi la 1/zi, apoi la 5/zi, samd.

| Hope1992 a răspuns:

Alcoolic devii daca nu poti sa te stapanesti si consumi fara discernamant. Daca tu de maine nu mai bei deloc timp de cate luni si nici nu simti vreun disconfort atunci esti in siguranta.

| Ana1687 a răspuns:

Nu putem prezice viitorul dar, dacă vrei să fi mai sigur, îți recomand să înlocuiești cidrul cu un suc sau orice altă băutură fără alcool