| lafamiliaa a întrebat:

Salut TPU! Daca am platit o data consultatia la psihiatrie si acum trebuie sa ma duc din nou ca m-a programat dupa o luna sa vada cum ma simt si daca mai e nevoie sa continui tratamentul, trebuie sa platesc din nou 200 lei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| existential a răspuns:

De regula, daca un medic te cheama peste o luna, se considera control, nu consult, si costa mai putin (poate pe jumatate). Poti suna in clinica sa intrebi, ca sa fii sigur. Vezi doar sa ajungi la control cu cateva zile inainte sa se implineasca o luna.

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Fiecare consultație la medic se plătește. Exceptie face medicul de familie, sau cei care trebuie doar sa iti da un răspuns sau o reteta mica sau etc.
Adică da, el trebuie sa te reexamineze deci consult, deci plătești.

| Catrice a răspuns:

Pai da nu ți-ai luat bilet de trimitere?

| lafamiliaa explică (pentru Catrice):

Nu, eu nu lucrez deocamdata si nu sunt aigurat.

| lafamiliaa explică (pentru lafamiliaa):

Asigurat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Aproape toti medicii specialisti au taxa mai mica pentru cei care merg la control, unii nu-l mai taxeaza.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! Te pot ajuta eu. happy laughing

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

La un medic psihiatru, happy când mergi, trebuie să plătești, dacă nu ai asigurare și nu ai contract cu casa de asigurări de sănătate (CNAS) big grin De obicei, ești asigurat, dacă ești elev sau dacă lucrezi. Dacă nu ești asigurat, și plătești 200 de lei pe lună timp de 6 luni ești asigurat tot anul. La mine așa a fost, după ce am terminat școala, apoi m-am angajat și am fost asigurat. Deci trebuie să plătești. Dacă te angajezi, nu mai trebuie să plătești. happy Raspuns câștigător? big grin

Medicamentele sunt foarte scumpe, dacă nu ești asigurat. happy Prima dată, eu am plătit parcă 70 de lei pe consultație și a doua oară, mai puțin 50 de lei, cred. happy Sună la psihiatrie și întreabă! Dar ce probleme ai? happy

| Catrice a răspuns (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

E 250 acum laughing 230 anul trecut...în ce secol ziceai ca ai platit?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

Depinde. Anul acesta, consultatie la ortoped, injectie in umar in articulatie data doar de medic = 200 lei.

| Catrice a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ziceam de asigurare, nu de consultație.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

OK.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Era mai mult, dar nu mai știu exact cât, oricum, aproximativ. laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Sincer iti spun ca nu stiu, deoarece nu m-a interesat, eu fiind un "explotator" al fondurilor de sanatate, unde sunt contibutor serios.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Vei plăti mai puțin, dar vei plăti pana când vei avea asigurare.