| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Dacă îți injectezi 1 gram de cafeina pura în sânge... mori?
Doar o curiozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aici zice că ar fi mai mare doza letală

https://www.doctorulzilei.ro/......ma-zilnic/

| StefanFlorea explică (pentru sierra1):

Se refera la cantitatea necesara s o consumi, aici e vorba direct în vena

| CodrutElian1990 a răspuns:

Incearca si dupa ce mori ne spui si noua. Raspunsul este lugubru, dar este masura intrebarii.

| Lukasssz a răspuns:

Vrei sa te sinucizi?

| WhiteLife a răspuns:

"Consumption of 1–1.5 grams (1, 000–1, 500 mg) per day is associated with a condition known as caffeinism. According to the International Classification of Diseases (ICD-11), cases of very high caffeine intake (e.g. > 5 g) may result in caffeine intoxication with symptoms including mania, depression, lapses in judgement, disorientation, disinhibition, delusions, hallucinations or psychosis, and rhabdomyolysis (breakdown of skeletal muscle tissue)."

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Caffeine

Atunci cand specifici concentratia, trebuie sa folosesti g/l sau o alta unitate de masura pentru volumul solutiei injectate. Nu cred ca este doza letala, daca se intervine, se poate salva pacientul.

| lamasanustefan a răspuns:

Eu stiam ca mori si daca iti injectezi aer.
sau era fake?

| 400001365 a răspuns:

Du-te mananca o shaorma si revino-ti la realitate lasa gandurile astea

| StefanFlorea explică (pentru 400001365):

Nu știi da citești?