| Sami4041 a întrebat:

Salut TPU
Daca mănânc semințe de floarea-soarelui (fara coaja) fac apendicită?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Chestia cu semintele cu coaja si cu apendicita este un mod dragut al parintilor de a-i face pe copii sa nu mai manance seminte cu coaja.

| CarcotasulVesel a răspuns:

In general apendicita se face daca mananci seminte de ardei... fara sa le mesteci, bine (nu conteaza ce ardei, gras, capia, iute, etc.)
la orice alte seminte poti sa cureti coaja, inclusiv la caise sau piersici

insa din pacate, de exemplu la rosii sau kivi, nu poti sa eviti semintele

totusi operatia de apendicita in ziua de azi e o gluma, dupa 1-2h pleci acasa

| Sami4041 explică (pentru CarcotasulVesel):

Pai nu te internează până se vindecă?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Sami4041):

Cand am fost mic am fost internat o saptamana, dar m-au taiat (operatie in toata regula)

din cate am inteles in ziua de azi iti fac o incizie minora, prin care se introduce un aparat special, foarte subtire (sub un cm gros) si cu ala rezolva tot, dupa care inchid incizia de max un cm, te tin 2-3h si apoi te trimit acasa

ASA AM INTELES, nu am avut o experienta, pentru ca deja am apendicita scoasa

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Fara coaja aia neagra pe care trebuie sa o spargi sa mananci miezul? Daca te referi la asta poti manca miezul fara probleme.Dar ma gandesc ca nu e bine sa mananci coaja aia neagra.Du-te la doctor daca te doare ceva.

| Sami4041 explică (pentru BunaZiuaMerio):

Nu ma doare nimic doar că profa la școală mi-a zis sa nu mai mănânc semințe(doar miezul fără coajă) că o sa fac apendicita

| Romima a răspuns:

Nuu!