| Wffsshi a întrebat:

de 3-4 luni am inceput sa am niste intepaturi ca niste fulgeraturi in zona craniului pe partea stanga sus si cateodata ajunge pana in ochiul stang ca un fel de tunel si ma inteapa toata zona, recent am fost la un oftalmolog din oras, mi-am facut controlul, iar ei mi-au spus ca am dioptriile -0, 75 ochiul stang, -0, 25 ochiul drept(departare), eu am mai avut ochelari dar nu prea i-am purtat, tin sa mentionez ca aveam -0, 25 la ambii ochi, iar oftalmologul spune ca este din cauza aceasta, eu nu cred ca este doar din cauza aceasta deoarece inca ma inteapa si port ochelarii de cand ma scol pana pun capul pe perina si iau niste pastile prescrise de el, cand ma ia mai tare si nu prea suport(in timpul zilei) ma culc si ma linistesc, dar apoi peste cateva ore iar ma ia si nu stiu ce as putea avea, de obicei ma culc la 3 si mă trezesc după 10 dimineata, ma jucam relativ mult la calculator, dar l-am lasat si am inceput sa ma uit la filme, o fi din cauza asta, nu dați hate cum că stau la ore tarzii, acum am inceput sa mă culc inainte de 1, chiar m-ar ajuta sa îmi spuneti ce as putea avea. Durerea spre ochi se manifesta mai putin la inceput, acum a inceput sa fie mult mai des spre ochi ca inainte, o fi si din cauza unei lovituri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Renuntare la stat pe ecrane electronice (telefon, televizor, laptop, tableta, PC) si culcarea la 10 seara!
Ochii si creierul iti sunt deja afectata de ataat oboseala. Musai pauza macar 1 luna de zile si cand revii, doar 2 ore pe zi, este acceptabil sa privesti un ecran electronic.

| sierra1 a răspuns:

"oftalmologul spune ca este din cauza aceasta, eu nu cred"

poate ăla nu știe meserie (?!), du-te la altul

| Wffsshi explică (pentru sierra1):

A fost șef pe secția de oftalmologie la spitalul județean, deja am plătit o grămadă, a zis că dacă nu trece în 1 luna mă trimite să îmi fac examen rmn

| sierra1 a răspuns (pentru Wffsshi):

Bafta