| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! De aproape o luna m-am lăsat de energizante și coca cola, nu am consumat o lunga perioada energizante. Acum beau doar cafea, sunt oarecum dependent de cafeina, nu pot sa trec peste o zi fără cafea, am pățit sa ma doară și capul. Acum ideea e în felul următor, am 14 ani, peste 2 luni fac 15, cam o data de 2 ori pe saptamana mai beau o sticla de strongbow la 330ml, poate sa=mi provoace cu timpul dependenta de alcool? Îmi place gustul și pentru ca nu e foarte acidulat ca restul băuturilor, e un risc ca, consum la 15 ani? Am menționat maxim de 2 ori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare din substantele mentionate stimuleaza creierul, deci da, dau dependenta.
Este pacat ca de la aceasta varsta poti spunr ca esti,, dependent" de atatea prostii.
Nu e cool sa fumezi, sa bei alcool, energizante. Asta doar daca doresti probleme cardiace mai tarziu si infarct la 40 de ani.
Sanatatea nu ti-o da nimeni inapoi, si nici degradarea adusa corpului.
15 ani e varsta in care te dezvolti. Stiu ca e greu, examene, relatii sociale, diferite probleme specifice pubertatii etc. Dar cu totii am fost acolo. Asta nu inseamna ca trebuie sa ne distrugem sanatatea.
Te-as sfatui sa renunti de tot la aceste substante.
-adopta o alimentatie diversificata si nutritiva
-fa miscare regulat sau daca iti place ceva in mod deosebit apuca-te de un sport (iti imbunatateste starea de sine)
-dormi suficient, ca sa fii odihnit
Renunta la substantele alea.
Respecta-ti corpul si sanatatea pe termen lung
Numai bine!

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu-i recomandat sa bei alcool, cafea si nici energizante, ci ceaiuri de plante si apa.
Esti copil mic, inca in crestere, iar ficatul inca nedezvoltat complet, nu poate duce atata toxicitate.

| StefanFlorea explică (pentru Violleta2022):

Depinde strict de toleranta fiecăruia, unul de 14 ani care utilizează cafeina pura tolerează mult mai multa cantitate ca orice adult, ficatul nu se dezvolta pana la 30 ani, pana și creierul la maixm 12 ani e dezvoltat total

| Panamax a răspuns:

Nu exista nu pot.

| gritt a răspuns:

Sunt curioasă ce înălțime ai. Încearcă să renunți de tot la cafea. Doar primele zile sunt oribile. Ești prea tânăr pentru așa ceva tu ai multă energie naturală dacă dormi și mănânci bine și mai faci și sport.
Nu are rost la vârsta ta. Și de alcool poți deveni dependent dacă îți faci un obicei de a consuma ceva și urci doza treptat. Azi înlocuiești strongbow-ul cu o bere și tot așa...

| RalucaRalu2 a răspuns:

Nu iti provoacă dependenta de alcool daca bei doar de 2 ori pe saptamana. Oricum mai bine bei strongbow decat sucuri acidulate.

| Legion7X a răspuns (pentru RalucaRalu2):

Este cidru, conține alcool. 4, 5% concentrație și dacă mai este și acidulat cred că cam enervează inima. Nu știu dacă este în regulă să, bea cidru și sală in același timp.
Cafeaua aia, nu prea este sănătoasă. In fine el știe ce face. Plus că nu se știe nici cât de sănătoase sunt chestiile alea de proteine. Nici fineti nu se compară acea din România cu cea din altă Tară.

| StefanFlorea explică (pentru Legion7X):

Prefer sa beau cindru de 2 ori pe saptaman decat sa beau 2 litri de cola pe zi. E mult mai ok. Si nu exagerez cu el, cred ca e super ok de 2 ori

| StefanFlorea explică (pentru Legion7X):

Cidru*

| StefanFlorea explică (pentru Legion7X):

Proteina din mancare, nu suplimente, multi nu faceti diferenta dintre ele

| Legion7X a răspuns (pentru StefanFlorea):

Proteine din mâncare da. Este mult mai natural.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Ca alternativa la cafea, poti incerca cafeaua bio instant din orz.

| FaimosulRazboinic a răspuns:

Tu n-ai parinti? Cea mai proasta generatie pe care am putut s-o vad. Eu prima data am baut cafea la 20 de ani. Pentru ca munceam, fratele meu. Tu de ce ai nevoie de energizant si cafea la varsta ta? Dai la sapa? Mergi pe camp? Si dintr-atatea sucuri care sunt pe piata, de ce naiba fix Strongbow? Credeam ca generatia mea are speranta de viata mica, voi nu prindeti nici 30 de ani in stilul asta. Lasa cafeaua, o sa te doara capul 2-3 zile si-ti trece. Apuca-te si fa sport, mananca cum trebuie si o sa ai energie.

| StefanFlorea explică (pentru FaimosulRazboinic):

Stii care i problema? Îți dai cu părerea prost, de un an fac sala, am o alimentație bine pusa la punct și o evolitie gigantica, care i problema ca e au o cafea pe zi? E chiar recomandata

| StefanFlorea explică (pentru FaimosulRazboinic):

Scuze pentru lipsurile de litere, am scris foarte rapid

| FaimosulRazboinic a răspuns (pentru StefanFlorea):

Degeaba faci sala. Sala se face pentru disciplina. Tu nu ai asa ceva din moment ce ai dependente, vrei doar niste muschiulet umflat pe tine. Pe asta poti sa-l obtii dand cu sapa in curte. O cafea pe zi e recomandata LA ADULTI. Ai 14 ani, nebunule. Probabil o sa ramai si pitic... Sala la 14 ani, lol.

| FaimosulRazboinic a răspuns (pentru StefanFlorea):

Daca tu dupa sala nu te simti ENERGIC, o faci prost. Eu dupa 2 ore de sala dimineata zbarnai toata ziua si nu sunt copil.

| StefanFlorea explică (pentru FaimosulRazboinic):

Problema e ca fac geno cu 80kg 10 repetari la 90 grade, nu stiu cum poți spune ca nu i de mine, disciplina? Îmi asigur 2grame proteina pe kg, 8 ore de somn maxim, carbo, fibre, tot. Și creșterea nu are treaba cu sportul, din contra după logica voastră alergatul ar trebui sa oprească mai rau creșterea, pune presiune mai grav pe articulații.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Am citit aceasta converdatie si vreau sa te asigur ca ceea ce faci tu e degeaba, daca in paralel consumi toate acele minunatii. Alea sunt niste droguri.
Fa ceva care sa iti stimuleze dezvoltarea ca un intreg, nu doar a unei parti ale corpului, cum ar fi innotul, baschetul, practica si joggingul. Daca nu esti obez nu iti afecteaza articulatiile.
Sala insa, practicata incorect, iti poate distruge coloana. Sa stii ca cei mai multi habar nu au cum sa lucreze la sala, lucreaza de pe auzite.
Vreau doar sa-ti spun ca ai variante mai bune.
Si sa nu te mai reapuci de energizante, ori cafea, ori alte sucuri gen coca cola. Ala e cancer la sticla

| StefanFlorea explică (pentru anonim_4396):

Pai si e mai ok dacă beau rar în strong bow sau 2 pe saptamana? Când mai simt nevoie de suc?

| FaimosulRazboinic a răspuns (pentru StefanFlorea):

Alergatul, baschetul nu conteaza, dar cand pui presiune pe coloana ta care e in crestere, slabe sanse sa nu stagnezi. Cauta gimnaste si vezi ce inaltime au! Tu nu esti femeie ca sa arati decent la 150 cm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Poftele pe care le simti arata nevoile organismului.
As putea spune multe despre aceasta tema, dar am sa ma rezum.
Daca simti nevoia de un suc poate fi din cauza:
-deshidratarii (asa ca consuma mai multe lichide cum ar fi apa sau sucuri facute acasa, din fructe adevarate, nu coloranti si potentiatori de gust)
-esti dependent de glucoza (prima saptamana va fi mai grea, pe urma va deveni din ce in ce mai usor sa te lasi)
-ti-a scazut brusc glicemia. Dupa sala, muschii elibereaza depozitele lor de glicogen si altele pentru a realiza incordarea si ceea ce mai faci tu cu ei. De aceea pe urma simti nevoia de ceva dulce. Incearca o banana, struguri, carbohidrati in general (nu dupa antrenament) sau chiar o bucatica de ciocolata amaruie (dar nu multa). Cea mai buna varianta e SUCUL DE FRUCTE FACUT IN CASA pentru ca are zahar, dar macar hidrateaza si aduce si multe substante nutritive
-cauze emotionale (de multe ori mancam sau bem pentru ca vrem sa ne astupam un gol emotional; depisteaza daca aceasta e cauza nevoii de suc si zahar si alte stimulente. Cum depistezi? Prin puterea autocunoasterii. Identifica cine esti, ceea ce vrei sa faci cu viata ta si seteaza-ti niste teluri stabile. Vezi ce te tine inapoi sau daca ai o trauma din copilarie care te trage spre aceste stimulente toxice si canceroase.
-din plictiseala/obisnuinta (asa cum te obisbuiesti, te si dezobisnuiesti). Iar daca chiar e plictiseala, gaseste un hobby. Dans, actorie, pictura, citit. Documenteaza-te despre istorie si geografie! Ai sa vezi ca sunt atatea lucruri interesante de aflat, ca nici n-ai sa mai vrei altceva happy
Simte-te liber sa-mi mai ceri sfaturi, daca ai nevoie