| Jhonjle1257 a întrebat:

De cam 2 3 ore mi-a amortita mana dreapta dar nu toata, doar degetul mic si cel De langa.
Vreau sa spun ca nu am nici o problema doar ca de ceva timp stau intruna cu mana pe mouse la calculator fara sa o misc.
Cand imi misc mana sa o dezmortesc nu se intampla nimic, poate cineva sa imi spuna ce sa ii fac happy.
Dau fund!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Si mie mi s-au blocat degetele de la folosirea mous-ului. Am fost la medic - neurologie - si mi-a facut test. Cauza? Deoarece tineam cotul sau antebratul pe birou, am blocat un nerv, prin strangulare. Am mutat mousul pe o policioara pe care o are biroul, mai jos cu o palma si reazam doar podul palmei. Nu mai am nimic, nu se mai blocheaza degetele.

| Jhonjle1257 explică (pentru CodrutElian1990):

Fix la fel stau si eu si cateodata imi ating nervul De birou si simt o senzatie si durere ciudata

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pare o problemă gravă (nervii) sună-ți medicul de familie

| Ioana1312321 a răspuns:

Daca amorteala dureaza foarte mult du-te la mediul de familie sau la urgente.

| Jhonjle1257 explică (pentru Ioana1312321):

Foarte mult adica cat timp

| Ioana1312321 a răspuns (pentru Jhonjle1257):

1-3 ore sau mai multe zile

| Ioana1312321 a răspuns:

Amorteala pe o parte a corpului sau fetei, dificultatile de vorbire, gandirea confuza si slabiciunea ori paralizia fetei pot semnala prezenta accidentului vascular cerebral, asa ca nu ignora astfel de simptome si adreseaza-te de urgenta medicului daca apar. De asemenea, daca amorteala este insotita de dureri severe de cap, pierderea constientei, confuzie si dificultati de respiratie, solicita imediat ajutor medical, deoarece poate fi vorba despre o tumora cerebrala.

| Jhonjle1257 explică (pentru Ioana1312321):

Dude am 12 ani ce accident laughing

| Ioana1312321 a răspuns (pentru Jhonjle1257):

Nu neaparat accident, dar poți să aici și ceva la nivelul creierului, plamanilor etc

| Jhonjle1257 explică (pentru Ioana1312321):

Inafara De astm nu am nimic.

| sierra1 a răspuns (pentru Jhonjle1257):

"Inafara De astm nu am nimic."

păi dacă știi asta, ce ce toată tevatura?

| Ioana1312321 a răspuns (pentru Jhonjle1257):

Si de la astm poti să ai deoarece este la nivelul plamanilor si al inimii.Eu zic să te duci la medic.