| TudorAndrei22032003 a întrebat:

De cand eram mic pana acum 6 luni, nu ma prea omoram cu mancatul. Mancam sandwich-uri cu salam (Mancam oua o data la nu stiu cate luni), la pranz supe/ciorbe si la cina tot sandwich. Practic nu ma atingeam de fructe si legume. De 6 luni am inceput sa mananc mai ok, adica am inceput sa mananc unu/doua oua in fiecare dimineata, foarte multa paine la fiecare masa, la pranz ciorba si felul doi piept de pui/cotlet/aripioare si fructe etc. Ideea este ca nu ma ingras deloc... Nu trec de 55 de kg (1.77 m, 17 ani) Ar trebui sa mananc cam 3000 de calorii pe zi ca sa ajung in cateva luni la o greutate ok (65-70 kg). Credeti ca faptul ca nu am mancat atata timp m-a afectat in acest fel? Ma puteti ajuta cu un meniu de 3000 calorii? Tin sa mentionez ca sunt foarte activ dpv fizic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Apucă-te de sală cu greutăți + alimentație cât mai bogată și o să te dezvolți. pune masă musculară, nu grăsime.

| anonimg a răspuns:

Mai bine să fi slab, dar să consumi fructe și legume.
Persoanele care nu se îngrașă le recomand un control al glandei tiroide și al pancreasului.
Pe de altă parte, dacă energia consumată este mai mare decât cea luată prin alimentație, este normal ca organismul să nu aibă ce să depună (nici grăsime și nici proteine).
O îngrășare prea rapidă nu înseamnă și sănătate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu-ti dori ce o sa regeti ulterior. Fa mai mult sport, ca altfel s-ar putea sa te ingrasi in... burta. Si cand vrei sa slabesti, slabesti de peste tot, dar foarte putin din burta.
Organismul nu trebuie fortat nici sa se ingrase, nici sa slabeasca. O mancare adecvata varstei este cea mai sanatoasa. Nu trebuie sa fortezi.
Se recomanda 7 oua pe saptamana, nu mai mult, mai ales ca unele mancaruri pot contin si ele oua.
Eu iti spun si iti recomand: cat esti sanatos si mananci sanatos, nu te preocupa ca esti prea slab. Ca zici ca esti activ si asta e bine. Poate ceva sport.

| Speranta12 a răspuns:

Da si pe mine m-a afectat la el ca n-am mancat deestul. De cand am inceput sa mananc mai mult si n-am mai facut sport, m-am ingrasat dar nu unde am vrut eu tot corpul uiform. Nu. Mi s-a pus mai mult grasime pe burta si pe picioare. Si parintii ziceau tot mananca mananca, na ca am mancat si tot degeaba, ca s-a pus grasimea ca naiba

| AnastasiaSt a răspuns:

Mergi la sala si fa sport cu greutăți. Mănâncă mai multe proteine: carne, ouă. O sa ti ia un timp sa pui masa musculara.

| Ellie2emma a răspuns:

Nu prea cred ca te-a afectat asta. Probabil ai doar un metabolism rapid. Și eu sunt la fel. Am in 169 și 52 kg

| numA a răspuns:

Si eu am aceeași problemă. Singura cale e mâncatul regulat și sportul. La fel de important e să nu fumezi!