| яαzναη a întrebat:

De cand ma stiu nu-mi place laptele. Imi place laptele cu cereale (mananc doar cerealele), beau cacao cu lapte, mananc branza, cascaval etc., dar nu-mi place defel sa beau lapte crud. Se poate nu-mi alergie la lapte, sau la un compus lactat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anothergirl22 a răspuns:

Si tatal meu are aceeasi problema. De cand era mic (avea vreo 3 ani) nu bea lapte deloc, dar mananca produse lactate. Mai demult nici macar nu suporta mirosul laptelului! Daca incerca sa bea lapte vomita. A incercat de mai multe ori dar nu a avit rezultate pozitive. Proteinele din lapte le poti consuma si din alte alimente, de exemplu din oua (app1l lapte=1ou).
Nu a fost la medic pentru a vedea cauza acestei probleme. Insa daca vrei poti sa mergi sa iti faci anumite analize pentru a vedea la ce componenta a laptelui ai intoleranta.
Bafta!

3 răspunsuri:
| RorySan a răspuns:

Incearca sa consumi oua.
Am intalnit multe persoane de genul.
Daca nu, incearca sa mai cauti si altceva pe google, daca nu intreaba pe cineva.
Succes.

| Lola05 a răspuns:

Alergie nu ai, din moment ce bei lapte cu cacao. Dacă aveai alergie, aveai probleme cu stomacul după ce mâncai lapte cu cereale sau cu cacao. Ție pur și simplu nu îți place gustul laptelui simplu. Exact așa sunt și eu. Nu mă ating de lapte simplu, dar îl folosesc la diverse preparate și sunt fan brânză mai ceva ca Tony Delaco. Aș putea spune că sunt obsedată de brânză, unt, iaurt etc. Dar lapte nu mănânc nici bătută.

| Lola05 a răspuns:

Mai este o categorie de oameni care au probleme cu digestia de la lapte (crud, fiert, cu cacao, cu cereale), dar care nu au nicio problemă de la lapte "transformat" în brânză, iaurt, unt. Asta pentru că laptele, odată devenit brânză sau iaurt, nu mai are aceeași structură și devine mult mai ușor digerabil. Dar nu e cazul tău, din moment ce spui că îl bei cu cacao și nu ai pățit nimic de la el. Chiar dacă e cu cacao, tot lapte e happy Doar că are alt gust.